سهراب سرابی

سهراب سرایی

سرابی اسطوره و پیشکسوت بدنسازی می باشد که وی را پدر پرورش اندام ایران می خوانند.او در 13 فروردین ماه 1325 در مشهد متولد شد و از کودکی به دلیل علاقه شدیدش به ورزش در رشته های مختلف از قبیل کشتی، والیبال و... شرکت کرد.

سهراب سرابی از همان ابتدا کار به دلیل بدن خوش تراش و عضلانی که داشت از سمت اطرافیان به رشته پرورش اندام تشویق شد تا جایی که در سن 16 سالگی قدم در راه این ورزش حرفه ای گذاشت، وی با الگو گیری از محمد رضوی قهرمان وزنه برداری استان خراسان و با ورود به باشگاه ورزش او تمرینات حرفه ای خود را در زمینه بدنسازی اغاز نمود و دو سال بعد توانست  سه مقام ارزشمند قهرمانی آسیا در رشته کوتاه قد ها ، سومی جهان و قهرمانی کشور  را همان ایتدا راه کسب نماید.

با وجود مشکلات آن زمان و نبود امکانات ورزشی و همچنین عدم وجود فدراسیون پرورش اندام به طور مجزا، سهراب سرابی انگیزه خود را ازدست نداد و به تمرینات طاقت فرسا خود در زمینه پرورش اندام با جدیدت ادامه داد و توانست در سال 1350 عنوان آقای ایران را با قهرمانی در مسابقات بدنسازی بدست آورد و البته این عنوان را به دلیل احترامی که برای  اقای  هامازاسب قائل بود به ایشان  تقدیم کرد و از آن پس به عنوان پهلوان شهرت یافت.

پهلوان سرابی از سال 1350 تا 1355 به طور متوالی موفق به  قهرمانی رشته کوتاه قد و کسب عنوان اقای ایران شد و خود را بیش از پیش به جامعه ورزش ایران معرفی کرد و عنوان پهلوان اسطوره را از آن خود کرد.وی به دلیل مشکلا ت ایران در آن دوره زمانی و شروع جنگ تحمیلی  به طور ناعادلانه ای از رقابت های حرفه ای در بهترین زمان شکوفایی خود جا ماند و نتوانست شکوه هرچه بیشتر نام پدر پرورش اندام ایران را به نمایش بگذارد. اما پس از پایان این دوره سیاه ورزش ایران وی در سال 1375 توانست عنوان قهرمانی استادان بزرگ آسیا را کسب نماید و بار دیگر مهر تائید بر توانایی های  خویش گذارد.

سهراب سرایی با آموزش و یاری پسرش سامان سرایی را ه خود را در این ورزش ادامه دادو توانست فرزندی قهرمان با افتخارات بسیار تحویل جامعه پرورش اندام دهد. او با یاری پسرش اقدام به تالیف کتاب اصول پرورش اندام، بادی کلاسیک و پاورلیفتینگ از زبان سهراب و سامان سرابی کرده است تا چراغ راه فعالان و علاقمندان در این عرصه باشد.

وی در حال حاضر از فعالان  عرصه  مربیگری پرورش اندام  ایران است ، که قهرمانان بزرگی چون علی تبریزی را تربیت کرده است و همچنین  داور خوش نام مسابقات پرورش اندام نیز می باشد .

 

مقام ها و افتخارات پدر پرورش اندام ایران

1997:مقام دوم پیشکسوتان پرورش اندام کره جنوبی

1978:قهرمانی دسته کوتاه قد و کسب عنوان اقای ایران  

1978:مقام سوم دسته 70 کیلو گرم سنگاپور

1976:مقام دوم دسته کوتاه قد پاکستان

1973:مقام دوم دسته کوتاه قد مالزی

1974:مقام پنجم دسته کوتاه قد ایتالیا

1971 تا 1976 : مقام اول دسته کوتاه قد و اقای ایران

 

 

 

  برچسب ها: قهرمانان بدنسازی , قهرمانان ایرانی پرورش اندام

  نظرات (0)

  هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

  نظر خود را اضافه کنید.

  ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
  پیوست ها (0 / 3)
  مکان خود را به اشتراک بگذارید
  0
  به اشتراک بزار