مواد غذایی که هرگز نباید به صورت خام بخوریم

مواد غذایی که هرگز نباید به صورت خام بخوریم

بعضی از مواد غذایی را نباید به صورت خام مصرف کرد زیرا نه تنها فایده ای برای سلامت جسمانی ما ندارند بلکه میتواندد به ما آسیب برساندد پس بهتر است با این مواد غذایی آشنا شوید. ما در این مقاله مواد غذایی که خام آنها برای دن خطرناک است به شما معرفی میکنیم:

 خام این مواد غذایی ممنوع است 

 

- شیر
شیر خام یا غیر پاستوریزه می تواند حاوی باکتری های مضر و دیگر میکروب هایی باشد که می توانند باعث بیماری یا حتی مرگ شوند. خوردن شیر خام می تواند باعث ابتلا به عفونت های جدی ای هم شود، مثل باکتری های سالمونلا، لیستریا و ای. کولای.

- تخم مرغ
وقتی تخم مرغ به صورت پخته مصرف می شود، پروتئین آن بیشتر از حالت خام جذب بدن می شود، به طوری که ما ۹۰ درصد پروتئین تخم مرغ پخته را جذب می کنیم اما این میزان در مورد تخم مرغ خام ۵۰ درصد است. به علاوه برای اینکه از نابود شدن باکتری سالمونلای درون تخم مرغ مطمئن شویم باید آن را خوب بپزیم.

- بادام تلخ
بادام تلخ حاوی ماده ای به نام سیانید است که در رمان های پلیسی آگاتا کریستی از آن به وفور به عنوان یک «اسلحه» ی کشنده یاد شده. در حقیقت ماده ی سیانید در مقدار معینی می تواند سمی و مرگبار باشد. خوردن ۷ تا ۱۰ بادام تلخ در کودکان می تواند منجر به مرگ شود و ۱۲ تا ۷۰ عدد بادام تلخ هم برای افراد بزرگسال می تواند کشنده باشد

- کلم بروکسل
اگر از مشکل کم کاری تیروئید رنج می برید باید از خوردن کلم بروکسل خام خودداری کنید چون این ماده ی غذایی یکی از عوامل احتمالی نارسایی تیروئید به شمار می رود.

- سیب
دانه های سیب حاوی ماده ای به نام آمیگدالین هستند که گاز زدن تصادفی آن ها می تواند باعث انتشار ماده ی سیانید شود. گرچه برای اینکه سیانید به دوز کشنده ای برسد باید نزدیک به ۴۰ دانه ی سیب را ببلعید، اما کارشناسان می گویند حتی مقدار اندکی از این ماده هم می تواند خطرناک باشد و باید حتماً از بلعیدن دانه های سیب خودداری کنید.

- بادام هندی
بادام هندی خام حاوی اوروشیول است، ماده ای سمی که در گیاه پیچک سمی وجود دارد که از همان تیره ی درخت بادام هندی است. در بعضی افراد حتی تماس با بادام هندی هم می تواند باعث یک واکنش پوستی شود.

- ماهی تن
ماهی تن خام جیوه ی بسیار زیادی در خود دارد، ماده ای که می تواند تأثیرات سمی ای بر سیستم های قلبی عروقی و عصبی مرکزی بدن داشته باشد. تحقیقات هم نشان داده میزان جیوه در ماهی پخته شده ۴۰ تا ۶۰ درصد کمتر از ماهی خام است.

- جوانه
جوانه راحت ترین گیاه برای پرورش بوده و سرشار از مواد مغذی است. با این حال، باکتری ها می توانند قبل از رشد دانه های جوانه ها در آن ها نفوذ کنند که در اینصورت شستن جوانه ها کمکی به از بین رفتن باکتری آن ها نمی کند و به همین دلیل خوردن جوانه های خام می تواند باعث مسمومیت غذایی شود. نشانه های این مسمومیت که ۱ تا ۸ روز بعد از مصرف جوانه ظاهر می شوند،

- سیب زمینی
درست است که خوردن سیب زمینی خام رایج نیست اما ممکن است بچه ها این کار را انجام دهند. سیب زمینی حاوی ضد مغذی هایی است که می توانند فرآیند هضم و جذب مواد مغدی را مختل کنند.

- مرغ
خوردن مرغ خام می تواند باعث بیماری های جدی ای شود چون حاوی باکتری های سالمونلا، کامپیلوباکتر، یا هر دوی آن ها است، مسأله ای که می تواند باعث اسهال، تب و کرامپ (انقباضات غیر ارادی و دردناک) شکمی شود.

- قارچ
قارچ خام حاوی ماده ای به نام آگاریتین است که در مثانه ی موش ها تأثیر سرطانی دارد. گرچه به نظر می رسد که این ریسک در مورد انسان ها بسیار کمتر است، به طوری که از هر ۱۰۰ هزار نفر حدود ۲ نفر به این مشکل دچار می شوند، اما برای اینکه از مواد مغذی موجود در قارچ که ریسک ابتلا به سرطان را کاهش می دهند، بهره ببرید، بهتر است اول آن را بپزید

- لوبیا قرمز
لوبیا قرمز حاوی ماده ی سمی ای به نام هماگلوتینین (لکتین لوبیا قرمز) است که ممکن است بعد از خوردن ۴ یا ۵ عدد لوبیای قرمز، باعث اسهال، گاستروانتریت شدید، حالت تهوع شدید و استفراغ شود.

- عسل
عسل خام ممکن است حاوی تخم باکتری کلوستریدیوم بوتولینوم باشد که به ویژه برای نوزادان، کودکان زیر یک سال و زنان باردار، بسیار خطرناک است. این مسأله می تواند باعث مسمومیت بوتولیسم شود که عوارض جانبی آن عبارتند از حالت تهوع، استفراغ و اسهال. این شرایط می تواند به بروز رعشه ای خطرناک بیانجامد.

- بادمجان
یک عدد بادمجان حاوی حدوداً ۱۱ میلی گرم سولانین است، ماده ای شبه قلیایی که در مقادیر زیاد می تواند سمی باشد.

- سوسیس هات داگ
سوسیس هات داگ نیمه پخته می تواند حاوی باکتری لیستریا باشد، که فقط حرارت می تواند آن را از بین ببرد.

- لوبیا سفید
لوبیای سفید حاوی ماده ی لینامارین است، که در صورتی که خام خورده شود، تولید سیانید می کند

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
0
به اشتراک بزار