چگونه از پوکی استخوان جلوگیری کنیم ؟

چگونه از پوکی استخوان جلوگیری کنیم ؟

اگر میزان تخریب استخوان بیش از ساخته شدن آن باشد، فضاهای بین شبکه های داخلی استخوان بزرگ می شوند و اصطلاحا پوکی استخوان اتفاق می افتد.

در این وضعیت، استخوان ضعیف شده و با کوچک ترین ضربه دچار شکستگی می شود. این پدیده در سنین سالمندی شایع بوده اما با اقدامات ساده ای می توان آن را به تاخیر انداخت یا شدت آن را کاهش داد.

شاید فكر كنید كه با خوردن مكمل كلسیم یا لبنیات مقدار كافی كلسیم را به بدنتان رسانده‌اید اما مسئله این است كه شما به ویتامین D،‌ منیزیم و موادمعدنی دیگر هم نیاز دارید، بهترین كار این است كه طی چند روز بادام، یك كلم بروكلی و مقداری ماهی سالمون بخورید تا از رسیدن مواد لازم به استخوان‌هایتان مطمئن باشید.


داشتن رژیم غذایی مناسب برای استخوان‌ها، صرفا به معنای خوردن مواد حاوی كلسیم و سایر مواد معدنی نیست. رژیم غذایی دوستدار استخوان‌های شما كمتر مواد اسیدی را در خود داشته (گوشت قرمز، شكر، سودا و موادغذایی فرآوری شده و كنسروها اسیدی هستند) و بیشتر مواد قلیایی دارد (میوه‌های تازه و سبزیجات در گروه موادغذایی قلیایی جای می‌گیرند). كلسیم موادغذایی كه در بالا به آنها اشاره شد، بیشتر از كلسیم مكمل‌ها و لبنیات جذب می‌شود و شما با خوردن مواد قلیایی میزان بیشتری از مواد مفیدی مثل منیزیم، فسفات و ویتامین k  این موادغذایی را هم جذب خواهید كرد.

مواد خوراکی که به جلوگیری از پوکی استخوان کمک میکند 

اسفناج

اسفناج شامل مقدار زیادی کلسیم است که برای رشد و سلامت استخوان ها لازم است و از بروز پوکی استخوان پیشگیری می کند و از این رو در دوران بارداری، شیردهی و خصوصاً در خانم های یائسه مفید است.  اسفناج به خاطر برگ های تیره اش دارای چندین فایتوکمیکال مهم از جمله لیپوئیک است که به بازسازی آنتی اکسیدان ویتامین E و C می پردازد و به خاطر نقش مهمش در تولید انرژی می تواند عاملی موثر برای تنظیم قند خون باشد.

بادام

بادام محتوی مقدار زیادی چربی غیر اشباع و بسیاری از مواد مغذی است، از جمله:کلسیم و منیزیم. این عناصر برای استحکام استخوان ها استفاده می شوند. مقدار کلسیم در 25-20 عدد بادام بیشتر از 4/1 فنجان شیر است. پس برای جلوگیری از پوکی استخوان یک منبع غنی می باشد. به طور کلی، بادام غنی ترین منبع غیر حیوانی کلسیم است. استخوان ها و دندان هایتان را با استفاده از فسفر موجود در بادام، تقویت کنید.

کلم بروکلی

کلسیم موجود در بروکلی به میزان کلسیم موجود در شیر است. در نتیجه مصرف آن برای افرادی که دچار پوکی استخوان هستند یا کمبود کلسیم دارند بسیار مفید است.

لبنیات 

همانطور که میدانید لبنیات حاوی کلسیم بالایی است که مصرف انها شما را از پوکی استخوان دور میکند اما در نظر داشته باشید این مواد به دلیل اسیدی بودن و نداشتن ویتامین دی به تنهایی قادر به حفظ سلامت استخوان های شما نیستند.

ماهی سالمون 

فسفر، کلسیم و ویتامین دی را یک جا بدست آورید این ماهی خوشمزه را یکبار در هفته مصرف کنید تا از پوکی استخوان دور باشید.

 

ورزش 

ورزش مثل همیشه کارگشا شماست، ورزش به بهود سلامت تمامی نقاط بدن کمک میکند که استخوان ها نیز از این امر مستثنی نیستند، ورزش به خصوص ورزش های هوازی به تراکم استخوان ها کمک میکنند و با تنظیم قند خون و سوزاندن چربی استخوان های شما را سرحال میکند.

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
0
به اشتراک بزار