فواید دوش آب سرد

فواید دوش آب سرد

هنگامی که به حمام فکر میکنیم رویای آب داغ و بخار و بوی شستو دهنده ها حال ما را سر جایش میآورد اما اینبار میخواهیم شما را با خواص آب سرد و دوش گرفتن با آب سرد را برای شما بیان کنیم.

دوش آب سرد در صبح‌ و احساس سرمای آب روی بدن در زیر دوش، شاید بیش از اینکه تسکین‌دهنده باشد، ترسناک به‌نظر برسد. بااین‌حال، تنفس عمیق، در پاسخ به شوک وارد شده به بدن و برای کمک به گرم نگه‌داشتن بدن، باعث می‌شود که دریافت اکسیژن کلی بدن، افزایش پیدا کند. به این ترتیب، ضربان قلب نیز افزایش می‌یابد و خون زیادی در سراسر بدن جریان می‌یابد. این کار، انرژی لازم برای روز را تأمین می‌کند.

یکی از روش‌های درمان افسردگی که به تازگی محبوب شده، آب درمانی است. طبق تحقیقات انجام شده، ۵ دقیقه دوش آب سرد، به تعداد ۲ تا ۳ بار در هفته، می‌تواند سبب بهبود علائم افسردگی شود.

برای افراد مبتلا به افسردگی، دوش آب سرد می‌تواند به عنوان نوعی درمان الکتروشوک (electroshock therapy) خفیف عمل کند، به این صورت که آب سرد، ایمپالس‌های عصبی را به مغز شما می‌فرستد، مغز را تحریک می‌کند و در نهایت سبب افزایش سطح هوشیاری و سطح انرژی شما می‌شود.علاوه بر آن سبب ترشح هورمون اندورفین، که به آن هورمون شادی هم می‌گویند، می‌شود، در نتیجه باعث ایجاد حس و حال خوب و خوشی در شما خواهد شد.

پریدن در آب سرد یا بلافاصله زیر دوش آب سرد رفتن، بدون اینکه کم‌کم بدن‌تان را با دمای آب وفق دهید، می‌تواند تحمل شما را در برابر شوک، استرس و حتی بیماری‌ها افزایش دهد. یک تحقیق در سال ۱۹۹۴ نشان داد که در جریان تماس با آب سرد یا بعد از آن، کاهش قابل توجهی در سطح اسید اوریک مشاهده شد. همچنین، افزایش قابل توجهی در «گلوتاتیون» (gluthathione) مشاهده شد. «گلوتاتیون»، آنتی‌اکسیدانی است که همه‌ی آنتی اکسیدان ها را فعال نگه می‌دارد و آنها را وادار می‌کند تا در بهترین حالت خود عمل کنند. مشارکت‌کنندگان در این تحقیق ۱۰ نفر از افراد سالم بودند که به‌طور مرتب در زمستان دوش آب سرد می‌گرفتند، خود را با استرس اکسیداتیو تکرار شونده، وفق دادند.

چربی سفید، همان چربی است که با چاقی و بیماری‌های قلبی ارتباط دارد، اما چربی قهوه‌ای، چربی است که همه ما از بدو تولد داشته‌ایم. طبق تحقیقات انجام شده، چربی قهوه‌ای، نقش مهمی را در سلامت یک فرد بالغ ایفا می‌کند، در واقع اگر سطوح سالمی از چربی قهوه‌ای داشته باشید، به این معنی است که سطوح سالمی از چربی سفید نیز خواهید داشت.

چربی قهوه‌ای با قرار گرفتن در معرض دمای پایین فعال می‌شود.

افرادی که چاق هستند نمی‌توانند به راحتی با گرفتن دوش آب سرد، بدون اینکه دیگر عوامل اثرگذار در چاقی‌شان مثل پرخوری و غیره را تغییر دهند، وزن کم کنند، اما دوش آب سرد، به تعداد 2 یا 3 بار در هفته، می‌تواند به افزایش سوخت و ساز بدن کمک کند که این امر با گذشت زمان و انجام ورزش و رعایت رژیم غذایی، به مبارزه با چاقی کمک می‌کند.

آبی که دمایش از دمای طبیعی بدن کمتر است باعث می‌شود که بدن برای حفظ دمای اصلی خودش بیشتر فعالیت کند، در نتیجه این حالت، بدن را آماده‌تر کرده و انرژی شما را بالاتر می‌برد.

تحقیقات نشان داده‌اند که دوش آب سرد، می‌تواند به درمان آسیب‌های ورزشی نیز کمک کند. این همان دلیلی است که وقتی دچار ضربه یا کوفتگی می‌شویم برای کاهش التهاب، روی آن یخ می‌گذاریم، زیرا وقتی که دمای یک قسمت از بدن را پایین می‌آوریم سرعت حرکت خون گرم و پر اکسیژن را به آن ناحیه افزایش می‌دهیم و این باعث می‌شود زمان بهبود آن سریع‌تر شود.

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
0
به اشتراک بزار