درمان گودی کمر

درمان گودی کمر

گودی کمر عارضه ای است که این روزها بسیاری از افراد را درگیر خود کرده است، ما برای درمان این بیماری پیشنهاد هایی برای شما داریم :

در حالت عادی و در همه انسان‌ها به طور طبیعی کمی گودی کمر با زاویه‌ای در حدود ۱۰ درجه وجود دارد، اما اگر بیش از این مقدار باشد فرد را مبتلا به گودی کمر می‌دانیم؛ در مجموع اگر فردی پس از دراز کشیدن به صورت طاق باز فاصله زیادی بین کمر خود و زمین احساس کرد؛ به طوری که با منقبض کردن عضلات کمر نتواند فاصله خالی را پر کند احتمالا باید برای جلوگیری از آسیب‌های آینده به یک فیزیوتراپ مراجعه کند.

یکی از  شایع‌ترین علل افزایش قوس کمر، ضعف عضلات شکم است که اجازه می‌دهد محتویات شکم به سمت جلو بیایند و همراه آنها مهره‌های کمری هم به سمت جلوکشیده شوند تا به این ترتیب قوس کمر افزایش پیدا کند؛ در افرادی که کفش پاشنه بلند استفاده می‌کنند هم ( کفش‌های با پاشنه ۳/۵ سانتی متر برای آقایان و 4/5 سانتی متر برای خانم‌ها)  محل مرکز ثقل تغییر می‌یابد و بدن برای حفظ تعادل گودی کمر را افزایش می‌دهد.

فرد در حالی که به حالت راحت دراز کشیده و زانوهایش خم است، سعی می‌کند ضمن منقبض کردن عضلات شکم، لگن خود را کمی بلند نماید
هدف از انجام اولین حرکت، تقویت عضلات باسن و کاهش انحنا یا لوردوز کمر است.

ورزش‌های مناسب برای درمان گودی کمر+ تصاویر

فرد در حالی که خوابیده و زانوهایش کمی خم است، سعی می‌کند با دست‌های کشیده به حالت نشسته در آید؛ هدف از انجام ورزش دوم، تقویت عضلات شکم و کاهش انحنا یا لوردوز کمر است

ورزش‌های مناسب برای درمان گودی کمر+ تصاویر
فرد در حالت خوابیده، سعی می‌کند زانوهای خود را تا آنجا که می‌تواند به طرف سینه حرکت دهد؛ هدف از انجام این  ورزش، ایجاد کشش و انعطاف پذیری در عضلات و عناصر اطراف ستون فقرات است.

ورزش‌های مناسب برای درمان گودی کمر+ تصاویر

فرد در حالی که نشسته است، سعی می کند به طور ملایم دست‌هایش را به مچ پا برساند تا باعث  ایجاد کشش و انعطاف پذیری در عضلات پشت ران ( عضلات همسترینگ) است.

ورزش‌های مناسب برای درمان گودی کمر+ تصاویر


فرد در حالی که کنار دیوار ایستاده است، سعی می‌کند بنشیند؛ در ضمن ممکن است این تمرین را با استفاده از یک صندلی انجام داد، یعنی فرد در کنار صندلی قرار می‌گیرد و به جای اینکه بر روی زمین بنشیند، بر روی صندلی می‌نشیند.

 ورزش‌های مناسب برای درمان گودی کمر+ تصاویر

به پشت بخوابید زانوها را خم کنید و کف پاها را روی زمین قرار دهید، عضلات شکم خود را منقبض کنید به طوری که کمر شما به کف زمین فشرده شود چند ثانیه مکث نمایید سپس به حالت اول خود برگردید. 

ورزش‌های مناسب برای درمان گودی کمر+ تصاویر

به پشت بخوابید و گردن و سینه خود را آرام به طرف بالا بیاورید چند ثانیه مکث نمایید، این حرکت را وقتی دست‌های خود را روی سینه قرار داده‌اید و یا روی پشت گردن خود قلاب کرده‌اید نیز تکرار نمایید.

ورزش‌های مناسب برای درمان گودی کمر+ تصاویر

در ضمن به یاد داشته باشید در زمان نشستن، کف پا را صاف بر روی زمین قرار دهید، صندلی خود را تنظیم کنید و در صورت نیاز از یک بالشتک کوچک برای پُر کردن فضای خالی پشت کمرتان استفاده کنید؛ وقتی ایستاده اید، یک پا را مستقیم روی زمین و دیگری را روی یک پله، چهار پایه و یا هر چیز مشابه، در سطحی کمی بالاتر از پای دیگر قرار دهید. این کار حمایت کمرتان را افزایش خواهد داد.

بهترین حالت برای خوابیدن، وضعیت صورت و شکم رو به بالا است، در حالی که بالشی زیر زانوها قرار گیرد اما در صورتی که تمایل دارید بر روی شکم بخوابید حتما بالشی زیر شکم خود قرار دهید.

 

 

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
0
به اشتراک بزار