تنظیم آنزیم های بدن

تنظیم آنزیم های بدن

SGPT یا ALT آنزیمی است که عمدتاً در کبد یافت می‌شود و آنزیم کبدی محسوب شده که برای تولید انرژی حیاتی است . این آنزیم بیشتر در کبد و کلیه‌ها تجمع دارد ، اما در دیگر مکان‌ها مانند قلب و ماهیچه نیز یافت می‌شود . درزمانی که کبد آسیب می‌بیند ، آنزیم کبدی از سلول نشت کرده و وارد جریان خون می‌شود .

(SGOT) AST بطور طبیعی در انواع مختلف بافت ها از قبیل کبد، قلب، ماهیچه، کلیه و مغز قرار دارد. این آنزیم در زمان آسیب به هر کدام از این بافت ها وارد خون می شود. برای مثال میزان غلظت سرمی آن در هنگام حمله های قلبی و مشکلات ماهیچه ای افزایش می یابد.
قسمت عمده ي (SGPT) ALTبرعکس AST بطور طبیعی آن در کبد یافت می شود. اگر چه نمی توان گفت که این آنزیم منحصراً در کبد قرار دارد اما کبد جایی است که در برگیرنده بیشترین غلظت این آنزیم است. این آنزیم در نتیجه آسیب کبدی وارد خون می گردد، بنابراین نسبتاً از این آنزیم بعنوان شناساگر ویژه موقعیت کبدی استفاده می شود.

راه حل های  تنظیم آنزیم های بدن : 

ویتامین دی استفاده کنید

کبد آسیب‌دیده باعث می‌شود که آنزیم‌های کبدی در خون ترشح شوند . با توجه به مطالعه اخیر ، ویتامین D از آسیب کبدی جلوگیری کرده و باعث کاهش آنزیم‌های کبدی می‌شود . افرادی که سطح ویتامین D در آن‌ها بالاست در ریسک کمتری نسبت به آسیب‌های کبدی قرار دارند .

سبزیجات برگ‌دار - روغن جگر ماهی - غلات صبحانه غنی‌شده - خاویا ر - شیر سویا - لبنیات - تخم‌مرغ-  قارچ- 

از نمک کمتر استفاده کنید

بودن نمک اضافی در بدن ، مخصوصاً در کبد ، باعث تورم و نگه‌داشتن آب در بدن می‌شود . این کار باعث سخت‌تر کردن کار برای کبد جهت تصفیه خون می‌شود . باگذشت زمان این منجر به آسیب کبدی شده و باعث می‌شود تا سطح آنزیم‌های کبدی در خون زیاد شوند .

الکل مصرف نکنید

الکل برای کبد بسیار مضر است و می‌تواند کاملاً کبد را از کار بی اندازد . وقتی‌که الکل هضم می‌شود ، مستقیماً وارد خون می‌شود . کل خون وارد کلیه شده و تصفیه می‌شود . حالا نوبت به کار کبد می‌رسد تا تمامی سموم در بدن که شامل الکل نیز می‌شود را از آن خارج کند . باگذشت زمان این کار می‌تواند باعث آسیب جدی به کبد شود . با بیشتر شدن آسیب به کبد نشت SGPT در خون بیشتر می‌شود .

سیگار نکشید

سیگار دارای مواد سمی مانند نیکوتین و آمونیاک است . درزمانی که شما در معرض این سموم قرار می‌گیرید ، آن‌ها به پوست شما می‌چسبند و جذب می‌شوند ، و باعث می‌شوند که کبد شما بیشتر کار کند تا آن‌ها را تصفیه کند تا بدن را از شر این سموم خلاص کند . بهتر است از دود دست‌دوم سیگار نیز دوری‌کنید ، زیرا تأثیر مشابهی دارد .

 آب مصرف کنید 

نوشیدن روزانه 6 تا 8 لیوان آب معجزاتی در بدن شما به وجود می آورد که یکی از آن ها تنظیم آنزیم های بدن و بهبود کارکرد کبد است.

 مصرف سیر، گریپ فروت، سبزیجاتی با برگ پهن، چای سبز، هویج، چغندر، روغن زیتون، سیب و آووکادو را افزایش دهید.

 

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
0
به اشتراک بزار