چند غذای تازه که هرگز نباید با هم نگهداری شوند:

چند غذای تازه که هرگز نباید با هم نگهداری شوند:

چند غذای تازه که هرگز نباید با هم نگهداری شوند:

گاهی نگهداری مواد غذایی به اندازه خریداری و مصرف آنها حائز اهمیت است ، نگداری بهینه و مناسب از مواد غذایی هم نقش تئین کننده ای در کیفیت و سالم بودن آن در هنگام مصرف دارد و هم از نظر اقتصادی مهم است چرا که از اصراف و دور ریز جلوگیری میشود.

چند غذای تازه که هرگز نباید با هم نگهداری شوند:
_نحوه نگهداری خیار


بسیاری از میوه‌ها همانند گوجه، موز و هنداونه گاز اتیلن تولید می‌کند که یک عامل رسیدن میوه است که خراب شدن میوه را تسریع می‌کند.

خیارها نسبت به گاز اتیلن بسیار حساس هستند بنابراین نیاز به محل مخصوص به خود دارند در غیر اینصورت سریع خراب می‌شوند.
آنها بیشتر مناسب گذاشتن روی کانتر آشپزخانه هستند تا اینکه در کشوی میوه و در کنار میوه‌های تولید کننده گاز قرار بگیرند.
اگر میخواهید خیارهارا در یخچال بگذارید آنها را در ظرفی جداگانه داخل کشو قرار دهید.

_سبزی را به مدت طولانی تر نگهداری کنید


سبزی های تازه را به همان شکلی که گلهای تازه را نگهداری می‌کنید، حفظ کنید. ابتدا توجه کنید که برگهای آنها کاملا خشک باشد بعد انتهای آنها را قیچی کنید و این سبزیهای قیچی شده را داخل یک فنجان یا شیشه حاوی آب بگذارید.
اکثر سبزی ها به این شیوه خیلی خوب در یخچال حفظ می‌شوند.
البته ریحان دمای اتاق را ترجیح می‌دهد.
با این حال همانند سایر سبزی ها آن را داخل شیشه همراه با آب بگذارید. وقتی آب کمی کدر شد، آن را تخلیه کنید و دوباره آب تازه اضافه کنید. بیشتر سبزی ها به این روش تا دو هفته خوب و تازه می‌مانند.

_کدو حلوایی را با سیب و گلابی یکجا نگذارید

کدو حلوایی و کدو تنبل در دماهای ۱۰ تا ۱۲ درجه بخوبی نگهداری می‌شوند که سردتر از دمای اتاق است اما نباید آنها را در یخچال سرد کرد. کدوهای بزرگتر را تا شش ماه می‌توان نگهداری کرد اما به کوچکترها با دقت نگاه کنید چون معمولا نهایتا سه ماه می‌شود آنها را نگهداری کرد.

_سبزیجات ریشه‌ای با نگهداری در کیسه عمر طولانی‌تری خواهند داشت

سبزیجات ریشه‌ای همانند هویج، کلم قمری، شلغم و پیاز بعضی از سبزیجات با مواد مغذی متراکم هستند که می‌توانیم آنها را بخوریم چون مواد مغذی را از خاک جذب می‌کنند.
برای حفظ آن مواد غذایی خوب، سبزیجات ریشه‌ای را در جای سرد، تاریک و مرطوب نگهداری کنید.
نگهداری در انباری سرد ایده آل است اما اکثر ما چنین امکانی را نداریم.
گزینه خوب بعدی گذاشتن سبزیها در یک پاکت کاغذی یا پلاستیکی داخل کشویی یخچال است. اگر آنها را فقط داخل یخچال بگذارید حتی داخل کشو، نرم شده و سریع فاسد می‌شوند.

_شستن توتها با سرکه آنها را زمان بیشتری تازه نگه می‌دارد

توتها را در محلولی از نصف پیمانه سرکه و سه پیمانه آب حمام کنید. بگذارید کمی خیس بخورند سپس داخل آبکش یا سبد پلاستیکی بریزید تا آبشان برود. سرکه مانع از رشد کپک می‌شود.

از آنجایی که توتها خیلی در رطوبت مانده‌اند، حتما سعی کنید آنها را به طور کامل خشک کنید به این ترتیب که آنها را روی حوله کاغذی پهن کنید و به آرامی فشار دهید یا چند حوله کاغذی را داخل سالاد اسپینر بگذارید و آنها را به این روش خشک کنید. توتها را داخل ظرفی با در شل بگذارید که هوا رد و بدل شود یا درب آن را تا حدی باز بگذارید.

_سیبها را دور از پرتقال نگه دارید


اگر می‌خواهید سیبها را به مدت طولانی نگه دارید آنها را داخل یخچال نگهداری کنید. پرتقالها را هم داخل یخچال اما دور از سیب و در کیسه‌ای توری نگهداری کنید
تا هوا بتواند در اطراف آنها گردش داشته باشد. کیسه‌های پلاستیکی باعث کپک زدن پرتقال می‌شوند.

_موز را از سایر مواد دور نگه دارید تا بیشتر بماند

دسته موز را از هم جدا کنید. بعضی از آنها را داخل کاسه میوه روی کابینت بگذارید و بقیه موزها را داخل یخچال بگذارید تا فرایند رسیدن آنها به تاخیر بیفتد.

_پیاز را همراه با سیب زمینی نگهداری نکنید

پیازها موجب خراب شدن سیب زمینی می‌شوند. بهترین کار این است که اقلامی مثل سیب زمینی و کدو حلوایی را در یک سبد حصیری با درب باز در جایی تاریک و خنک نگه دارید تا به صورت غذای تازه بمانند.
می‌توانید آنها را در پاکت کاغذی نگهداری کرد اما فقط حواستان باشد که آنها در ظرفی باشند که رطوبت نتواند وارد آنها شود چون در غیر اینصورت نرم شده و سریعتر خراب می‌شوند.

یک همسایه خوب برای پیاز، سیر است. آنها را می‌توان نزدیک هم نگه داشت بدون اینکه رسیده و یا خراب شوند.


_به گفته موسسه تغذیه و رژیم غذایی، گوجه ها را نباید در یخچال نگهداری کرد در عوض آنها را در دمای اتاق نگه دارید تا طعم خود را حفظ کنند.

_هویج، کرفس و مارچوبه سه غذای تازه نیازمند آب

کرفس را داخل فویل آلومینیوم خوب بپیچانید و بعد از هر بار برداشتن از آنها دوباره خوب سفت بپیچانید.
یا اگر هر بار می‌خواهید مقداری کرفس بردارید، آنها را به صورت تکه‌های درشت درآورده و داخل ظرفی دردار و حاوی آب بگذارید بطوری که آب روی آنها را بگیرد.
همین حمام آب برای هویج و مارچوبه هم عمل می‌کند.

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
0
به اشتراک بزار