کدام ویتامین ها برای تقویت سیستم ایمنی بدن لازم هستند؟

کدام ویتامین ها برای تقویت سیستم ایمنی بدن لازم هستند؟

تقویت سیستم ایمنی و سالم نگه داشتن آن این روزها اهیمت بسیار بالایی دارد ، هرچه سیستم ایمنی بدن شما قوی تر باشد شما سالم تر میمانید و از انواع بیماری ها دور هستید ، لذا باید تمام تلاش خود را برای سالم نگه داشتن آن و حتی تقویتش به کار گیرید. ما در این مطلب ویتنامین های لازم برای سیستم ایمنی بدن را به شما معرفی میکنیم :

کدام ویتامین ها برای تقویت سیستم ایمنی بدن لازم هستند؟
 
_ویتامین B6


این ویتامین به تولید سلول های T کمک می کند، نوعی سلول ایمنی که به از بین رفتن سلول های عفونی شده ی بدن و فعال شدن واکنش دستگاه ایمنی کمک می کند.
زنان باید روزانه ۱/۲ میلی گرم ویتامین B6 دریافت کنند.

به گفته ی کارشناسان، کمبود ویتامین B6 امر نادری است و بیشتر افراد می توانند مقدار کافی ای از این ویتامین را به طور طبیعی از طریق رژیم غذایی دریافت کنند.
برخی منابع ویتامین B6 عبارتند از: نخود، سیب زمینی، ماهی تن، موز، مرغ و کلم کیل.

_ویتامین C

ویتامین C می تواند به از میان رفتن میکروب های مضر از جمله باکتری ها و ویروس هایی مثل سرماخوردگی و ذات الریه کمک کند.

این ویتامین تولید سلول های ایمنی حیاتی از جمله گلبول های سفید خون و بیگانه خوارها را افزایش می دهد، سلول هایی که باکتری ها را با جذب آن ها از میان می برند.

تحقیقات نشان می دهد مصرف زیاد ویتامین C – به اندازه ی ۶ تا ۸ میلی گرم در روز – می تواند به کاهش دوره ی سرماخوردگی کمک کند. مصرف ویتامین C پس از ابتلا به سرماخوردگی هم می تواند شدت نشانه های بیماری را کمتر کند.

ویتامین C به حفظ سد میان روده ها و باقی بدن هم کمک می کند، امری که جلوی گریختن باکتری های روده و بیمار شدن فرد را می گیرد.

افراد بزرگسال باید روزانه بین ۶۵ تا ۹۰ میلی گرم ویتامین C دریافت کنند و میزان مصرف روزانه ی این ویتامین نباید بیشتر از ۲ هزار میلی گرم باشد.

از آنجایی که بدن نه قادر به ذخیره ی ویتامین C است نه خود می تواند آن را تولید کند، برای بهره مندی از این ویتامین باید هر روز از منابع آن استفاده کنید.

برخی مواد غذایی حاوی ویتامین C عبارتند از:کیوی. فلفل دلمه، توت فرنگی، پرتقال، کلم بروکلی و اسفناج.

_ویتامین D

کمبود ویتامین D از آنچه تصور می شود شایع تر است. این امر از این جهت نگران کننده است که تحقیقات نشان داده کسانی که دچار کمبود ویتامین D هستند، احتمال ابتلا به عفونت های تنفسی مثل ذات الریه یا برونشیت در آن ها بیشتر است.

بخشی از دلیل این امر آن است که ویتامین D تعداد درشت خوارها را افزایش می دهد، سلول های ایمنی ای که به از میان رفتن سلول های عفونی پیش رونده کمک می کنند. ویتامین D با کاهش تولید مواد شیمیایی ای به نام سیتوکین های التهابی به تعادل بخشی به دستگاه ایمنی بدن کمک می کند. سیتوکین های التهابی اگر زیاد باشند می توانند شدت علائم بیماری را بیشتر کنند.

شما روزانه باید حدود ۴۰۰ تا ۸۰۰ آی یو ویتامین D دریافت کنید.

برخی منابع ویتامین D عبارتند از: روغن جگر ماهی، ماهی ساردین، جگر گاو و زرده ی تخم مرغ.

بدن بیشترین ویتامین D را هنگام قرار گرفتن پوست در معرض پرتوهای فرابنفش خورشید تولید می کند، پس اگر در منطقه ی کم نوری زندگی می کنید، بهتر است از مکمل های ویتامین D استفاده کنید.

اما به خاطر داشته باشید که هر مکملی باید با تجویز و زیر نظر پزشک مصرف شود.

_ویتامین E

ویتامین E خواص ضد اکسایشی دارد، امری که می تواند به مقابله ی بدن با عفونت ها کمک کند. آنتی اکسیدان ها موادی هستند که به دفاع از سلول های بدن در برابر رادیکال های آزاد کمک می کنند، مولکول های سمی ای که می توانند ریسک ابتلا به بیماری های قلبی، سرطان و دیگر بیماری ها را افزایش دهند.

مقدار ویتامین E توصیه شده برای مصرف افراد بزرگسال ۱۵ میلی گرم در روز است.

برخی منابع ویتامین E عبارتند از: ماهی قزل آلا، فلفل دلمه قرمز، آووکادو، روغن آفتاب گردان و بادام.
زیاده روی در مصرف این ویتامین می تواند باعث تشدید مشکلاتی نظیر بیماری های قلبی شود.

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
0
به اشتراک بزار