ویتامین های غذایی و ورزشی

لیکوپن

لیکوپن چیست؟ لایکِپین یا لیکوپن یک کراتنوید یا کاروتنوئید است – یک رنگدانه طبیعی که به بعضی از سبزیجات و میوه ها، مانند گوجه فرنگی رنگ قرمز می بخشد. لیکوپن یک آنتی اکسیدان قوی است که به جلوگیری از آسیب به سلول‌ها کمک می‌کند.

لیکوپن یک آنتی‌اکسیدان قوی است که می‌تواند به محافظت در برابر بیماری‌های دژنراتیو (نابودی) کمک کند. این کار بواسطه خنثی‌سازی رادیکال‌های آزاد در بدن صورت می‌گیرد. لیکوپن می‌تواند از آسیب رسیدن به DNA در سلولها و همچنین عملکرد بهتر سلول‌ها کمک کند. سطح بالای لیکوپن در خون و بافت‌های چربی با کاهش خطر ابتلا به سرطان، بیماری‌های قلبی و دژنراسیون ماکولا همبستگی مثبت دارد. بدن انسان توانایی تولید لیکوپن ندارد، بنابراین باید از منابع غذایی تامین شود.

اکثر مردم بخش عمده لیکوپن خود در رژیم غذایی را از محصولات گوجه‌ فرنگی تامین می‌کنند. محصولات فرآوری شده گوجه‌ فرنگی سطح لیکوپن بالاتری نسبت به گوجه‌ فرنگی خام دارند. این بدین خاطر است که در حین فرآیند پخت دیواره سلولی گوجه‌ فرنگی در هم می‌ریزد و لیکوپن بیشتری در دسترس قرار می‌گیرد. به عنوان مثال، یک گوجه فرنگی رسیده حدود ۳.۷ میلی گرم لیکوپن دارد در حالی که یک فنجان سوپ گوجه‌ فرنگی حاوی بیش از ۲۵ میلی‌گرم لیکوپن است.

منابع غذایی لیکوپن

1. گوجه فرنگی

2. رب گوجه فرنگی

3. گریپ‌ فروت صورتی

4. پرتقال تو سرخ

5. هندوانه

6. سبزیجات قرمز رنگ

مزایا

1. کاهش خطر ابتلا به سرطان

2. تقویت سیستم ایمنی بدن

3. با کاهش بروز بیماری های قلبی-عروقی

4. جلوگیری از تصلب شرایان ها

5. باعث کاهش التهاب شده و به حفاظت پوست در مقابل آسیب‌های ناشی از UV نور خورشید کمک می‌کند

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
0
به اشتراک بزار