خطرات مصرف غیر اصولی و خودسرانه تستوسترون

خطرات مصرف غیر اصولی و خودسرانه تستوسترون

امروزه علاقمندی به ورزش پرورش اندام و بدنسازی بسیار زیاد شده است و افراد زیادی به باشگاه ورزشی می روند تا بتوانند حجم عضلات خود را افزایش دهند اما برخی عجول هستند و برای افزایش عضلات و حجم گرفتن سریع به مصرف استروئید های بدنسازی که استروئید آنابولیک آندروژنی نیز نام دارد روی می آورند تا تستوسترون در بدن به طور مصنوعی تولید شود.

 مصرف تستوسترون مصنوعی باعث حجیم شدن عضلات با سرعت بالایی میگردد اما به دلیل عدم آگاهی از چگونگی مصرف صحیح و به موقع این مکمل ها معمولا موجب آسیب رساندن به بدن و سلامت فرد مصرف کننده میگردد، بخصوص افرادی  مبتدی که به تازگی جذب این رشته ورزشی شده اند به شدت در معرض این خطر قراردارند.

همان‌طور که اشاره کردیم تستسترون هورمونی جنسی است که تولید آن بیش از دو ماهگی در رحم مادر آغاز گشته و در تعیین جنسیت نوزاد دخالت دارد. تولید این هورمون در دوران بلوغ به عنوان نیاز جنسی برای تکامل بلوغ در پسران مورد نیاز است. وجود این هورمون باعث تغییرات فیزیکی در بدن جنس نر می‌گردد. هورمون تستوسترون از جمله هورمون‌های استروئیدی است که ساختار اصلی آن کلسترول است.

متاسفانه در بدنسازی بسیار عرف شده که این آمپول را بی رویه و به تعداد بالا مصرف می کنند. وقتی بدن بطورمنظم ترشح این هورمون را انجام می دهد با ورود تستوسترون اضافه هم در خود تستوسترون و هم در دیگر هورمون های تحت کنترل اختلال ایجاد می شود. یکی از عوارض مصرف خارجی تستوسترون کاهش تعداد اسپرم است. از دیگر عوارض مصرف خودسرانه این هورمون وقفه تنفسی در خواب، غلظت خون و مشکلات پروستات را می توان ذکر کرد.

افراد ی که به بیماری های حساسیت مفرط به دارو ،هیپرکلسمی، نارسایی قلبی ، کبدی و کلیوی ، مردان مبتلا به سرطان سینه یا پروستات ، خانم های باردار و شیرده دچار هستند هرگز نباید افدام به مصرف این هورمون کنند.

خطرات مصرف غیر اصولی و خودسرانه تستوسترون

  • ریزش مو 
  • پارگی عضلات
  • آسیب رسانی به کلیه
  • مشکلات قلبی عروقی
  • کاهش قدرت باروری
  • خطر مرگ زود هنگام

 

 

در نتیجه برای مصرف این هورمون حتمااا با پرشک متخصص و یا مربی پرورش اندام حرفه ای مشورت کنید و تحت نظر این افراد اقدام به مصرف نمایید تا از خطرات مصرف غیر اصولی و خودسرانه تستوسترون درامان باشید.

 

برچسب ها: دانستنی های بدنسازی

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
0
به اشتراک بزار