ویتامین های غذایی و ورزشی

ویتامین k و تاثیر آن در پرورش اندام

ویتامین k و تاثیر آن در پرورش اندام

ویتامین k یکی از ویتامین های ناشناخته و مهم برای سلامتی انسان است که در اغلب موارد به آن بی توجه هستیم در حالی که این ماده غذایی نقش بنیادین و مهمی را در بدن انسان ایفا مینماید به طوری که  در صورت کمبود این ویتامین در بدن باید با سلامتی خون و استخوان ها خداحافظی کرد.

ویتامین کا یک ویتامین محلول در چربی است که  نقش مهمی را در اصلاح پروتئین‌های خاص ، انعقاد خون ، بافت استخوان و دیگر بافت های بدن ایفا می نماید ولی مهم ترین وظیفه آن اصلاح پروتئین ها برای انعقاد خون و جلوگیری از خون ریزی ها می باشد. این ویتامین کا می باشد که از خونریزی های طولانی مدت جلوگیری می نماید و در هنگام خون ریزی موجب بند آمدن خون در بدن شما میشود.

تایج نشان داد، بین سطح ویتامین K. و بیماری‌های قلبی ارتباط معنی‌داری وجود ندارد. بااین‌حال، افرادی که سطح این ویتامین در آن‌ها کمتر بود، در مقایسه با افرادی که میزان کافی ویتامین K. داشتند، ۱۹ درصد بیشتر در معرض خطر مرگ بودند.

بزرگسالان مسن که ویتامین K. در بدن آنان نسبت به سایر افراد پایین‌تر است، با خطر مرگ بیشتری در مدت ۱۳ سال مواجه می‌شوند.
این مطالعه بر روی ۴۰۰۰ بزرگسال در سنین ۵۴ تا ۷۶ سال با سطح پایین ویتامین K. انجام گرفت
این ویتامین به‌عنوان ماده مغذی در سبزیجاتی مانند کاهو، کلم و اسفناج و روغن‌های گیاهی مانند سویا و کلزا یافت می‌شود .
ویتامین K. یک ماده مغذی است و برای حفظ رگ‌های خونی سالم بسیار حیاتی و مهم است.
این موضوع مشابه زمانی است که یک باند لاستیکی خشک می‌شود و خاصیت ارتجاعی خود را از دست می‌دهد، زمانی که رگ‌ها و شریان‌ها کلسیفیکاسیون می‌شوند (جمع شدن کلسیم در یکی از بافت‌ها) خون کمتری را پمپ می‌کنند و عوارض مختلفی ایجاد می‌شود.

ویتامینKعاملی کلیدی در انعقاد خون است و بدون آن خون به طور موثر و درست لخته نمی شود. این شرایط می تواند به خونریزی شدید طی قاعدگی منجر شود که درد و گرفتگی عضلات هر چه بیشتر را به همراه دارد.به طور همزمان، ویتامینK گرفتگی های عضلانی ناشی از سندرم پیش از قاعدگی (PMS) و دیگر دردهای قاعدگی را به واسطه تنظیم عملکرد هورمون ها کاهش می دهد

ویتامین k یکی از مواد موثر برای جلوگیری از پوکی استخوان است ، چرا که این ویتامین در ساخت پروتئین استخوان به نام استئوکلسین نقش مهمی دارد و کمبود آن باعث ابتلا به پوکی استخوان می گردد.همچنین محققان در تحقیقاتی تازه دریافته ‌اند افرادی که از مواد غذایی حاوی ویتامین K بیشتر استفاده می ‌کنند، به انواع سرطان‌ ها به خصوص سرطان ریه و پروستات کمتر مبتلا میشوند.

 باتوجه به آنچه که گفته شد ورزشکاران محترم نیز برای کاهش درد عضلانی و بهبود سلامت استخوان ها و بافت های بدن باید مصرف این ویتامین غذایی را جدی بگیرند و منابع آن را که بیشتر سبزیجات است در برنامه غذایی خود بگنجانند.

منابع ویتامین K:

سبزیجات :کلم برکلی -اسفناج -کاهو-برگ چغندر -گل کلم-کرفس

چای سبز-روغن کبد ماهی -زرده تخم مرغ-کیوی

میزان مصرف ویتامین k:

مقدار استاندارد این ویتامین برای بانوان بالغ و بالای 19 سال 90 میکروگرم در روز و برای اقایان 120 میکروگرم در روز است.

 

برچسب ها: تغذیه مناسب بدنسازی

نظرات (1)

  1. س.م

ممنونم ار مطلب خوبتون راجب ویتامین k ، بسیار مفید بود

  پیوست ها
 
هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
0
به اشتراک بزار