ویتامین های غذایی و ورزشی

ویتامین C و تاثیر آن در پرورش اندام

ویتامین C از جمله مهم ترین ویتامین های موثر در پرورش اندام است که متاسفانه پرورش کاران عزیز به میزان تاثیر گذاری آن در امر پرورش عضله  واقف نمی باشند . در حالی که ویتامین C نقش بسیاری اساس را در این زمینه ایفا میکند ، ویتامین C در متابولیسم آمینو اسید و در تولید كلوژن  بسیار ر موثر است. كلوژن جزو اصلی تشكیل دهنده بافت پیوندی استخوان به عضله می باشد که اهمیت خود را در هنگام بلند کردن وزنه های سنگین و تمرینات فشرده نشان می دهد.

همچنین میدانیم که ویتامین C به جذب آهن كمك می كند، وجود آهن برای اتصال اكسیژن به هموگلوبین خون الزامی است بدون انتقال اكسیژن كافی در خون، عضلات از اكسیژن بهره مند نخواهند شد و این امر عملکرد آنها را کاهش خواهد داد.ویتامین C محلولترین ویتامین در آب است، و خیلی سریع در آب منتشرمی شود. از آنجایی که بیشتر حجم سلول های موجود در عضلات را آب تشکیل می دهد افزایش عضلات در بدن و عضلانی شدن آن غلظت این ویتامین را در بدن کاهش می دهد و نیاز بدن به این ماده بیشتر می شود.لذا شما پرورش کاران محترم نیز باید مصرف این ماده غذایی را بالا ببرید تا بدن با کمبود آن مواجه نگردد.


ویتامین  C موجب افزایش میزان گلیکوژن در کبد و عضلات می گردد. این نکته مخصوصاً در مورد بدنسازانی است که اکنون در رژیم جهت مسابقه هستند حائز اهمیت است و موجب افزایش انقباض عضلانی بدن می گردد و احساس خستگی را در شما  به تاخیر می اندازد.لذا به ورزشکاران و بدنسازان توصیه می گردد مصرف این ویتامین ضروری را جدی بگیرند و حتما از آن در رژیم غذایی خود استفاده نمایند.


منابع ویتامین C:
سبزیجات(اسفناج ، نخد فرنگی و ...) ، میوه جات (کیوی ، طالبی ، فلفل دلمه، آناناس و شلغم)، ، مرکبات و گوجه فرنگی حاوی ویتامین C می باشند.


میزان مصرف:

بدن بزرگسالان روزانه 90 میلی گرم ویتامین C  نیاز دارد که این مقدار برای ورزشکاران افزایش می یابد و گاها بین 200 تا 500 میلی گرم توسط پزشکان توصیه گردیده است اما به خاطر داشته باشید که مصرف بیش از 1000 میلی گرم در روز خطرات زیادی از جمله آشفتگی معده  را به همراه دارد.

 

 

 

نظرات (1)

  1. سارا

مطلبتون در ارتباط با ویتامین c مطلب بسیار کاملی بود ، خیلی ممنونم

  پیوست ها
 
هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
0
به اشتراک بزار