دانستنیها

بیاید یک مکمل پروتئینی عالی خانگی برای عضله سازی بسازیم

بیاید یک مکمل پروتئینی عالی خانگی برای عضله سازی بسازیم

گاهی تنوع دادن در مصرف پروتئین میتواند به شما برای ادامه راه انگیزه و علاقه بدهد پس بیاید با هم یک مکمل غذایی پروتئین دار خوشمزه برای پروتئین امروز بسازیم و نوش جان کنیم که حسابی میچسبد.

ادامه مطلب

با چه ورزشی به بلند قد شدن کودکانمان کمک کنیم ؟

با چه ورزشی به بلند قد شدن کودکانمان کمک کنیم

بلند قد بودن همیشه رویا خواسته و هدف خیلی از نوجوانان ما در سن بلوغ است جدا از مسائل ژنتیکی و ارثی میتوانید  با کمک تغذیه و ورزش مناسب به این هدف نزدیک تر شوید، ما در این مقاله شما راه با ورزش هایی که باعث رشد قد بیشتر البته در سنین بلوغ میشود آشنا میکنیم.

ادامه مطلب

اگر این علائم را دارید، به‌داد تیروئیدتان برسید!

 تیروئید یکی از بیماری های شایع غدد است که میتواند تمام سلامت شما را درگیر کند و روی کیفیت عملکرد تمامی بدن تاثیر بگذارد، اگر شما ورزشکار هستید این قضیه با اهعیت خیلی خیلی بیشتری برای شما مظرح است. این بیماری میتواند تمامی تلاش های بدنسازی و پرورش اندام بی نتیجه بگذارد.

برای جلوگیری از پیامد های این بیماری حتما سالی یکبار سلامکت خود را چک کنید و آزمایش های تیروئید را انجام دهید و در صورتی که یکی از علامت های زیر را مشاهده کردید حتما به پزشک مراجه کنید.

اگر این علائم را دارید، به‌داد تیروئیدتان برسید!

_تغییرات خواب

اگر همیشه خوب می‌خوابیدید، اما اخیرا متوجه شدید نمی‌توانید در طول شب بخوبی بخوابید این می‌تواند نشانه‌ای از مشکلات تیروئید باشد.
تیروئید پرکار هورمون‌های خاصی را بیش از اندازه تولید می‌کند که سیستم عصبی مرکزی را بیش از حد تحریک می‌کند و منجر به بی خوابی می‌شود.

از سوی دیگر اگر بعد از داشتن خوابی کامل در شب هنوز هم احساس خستگی می‌کنید یا نیاز به خواب بیش از حد معمول دارید ممکن است تیروئیدکم کار داشته باشید

_استرس ناگهانی

اگر قبلا هرگز مشکل اضطراب نداشتید، اما حالا حس می‌کنید همیشه مضطرب یا بی قرار هستید احتمال دارد تیروئید پرکار داشته باشد. مقدار زیاد هورمون‌های تیروئید موجب می‌شود بیمار حس اضطراب یا آشفتگی داشته باشد که دلیل خاصی برای آن پیدا نمی‌کند.


_تغییر در عادات اجابت مزاج

یبوست مکرر می‌تواند علامت تیروئید کم کار باشد. هورمون‌های تیروئید نیز در روان نگه داشتن مسیر گوارشی شما نقش ایفا می‌کنند. اگر خیلی کم شوند، مواد دخال روده پس داده می‌شوند. تیروئید پرکار می‌تواند اثر عکس داشته باشد یعنی تولید اسهال کند.

_نازک شدن مو‌ها

نازک شدن مو‌ها بخصوص مو‌های ابرو یکی از چندین علائم تیروئید است که باید به آن توجه ویژه کنید. تیروئید کم کار یا پر کار چرخه رشد مو را مختل می‌کند.

معمولا اکثر مو‌های شما رشد می‌کنند درحالی که بخش کوچکی از آن‌ها در حال استراحت هستند با این وجود وقتی که هورمون‌های تیروئید نامتعادل باشند بخش زیادی از مو‌ها در یک زمان استراحت می‌کنند. این موجب می‌شود که مو‌ها شما نازکتر شوند. می‌توانید در مورد علائم خاموش سرطان تیروئید چیز‌هایی یاد بگیرید.

_عرق کردن زیاد

تعریق زیاد به هنگامی که هوا گرم نیست یکی از علائم شایع تیروئید پرکار است.


_اضافه وزن غیر طبیعی

اگر احساس می‌کنید که شلوار جین‌تان تنگ شده و دکمه آن سفت‌تر از قبل بسته می‌شود، اما صد درصد مطمئن هستید که تغییری در عادات تغذیه‌ای یا تحرک خود نداشته‌اید احتمال دارد یکی از علائم تیروئید کم کار باشد و باید آن را مقصر بدایند

_کاهش وزن عجیب
اگر ناگهان متوجه شدید که سایز بدنتان کوچک شده و لباس‌ها برایتان بزرگ شده بدون اینکه هیچ تغییر اساسی در رژیم غذایی داشته باشید یا بدون اینکه ورزش شدید انجام داده باشید ممکن است تیروئید پرکار داشته باشید که موجب افزایش متابولیسم می‌شود.

_مه مغزی هم یکی از علائم تیروئید است

ابتلا به تیروئید پرکار، برای برخی افراد موجب مه مغزی می‌شود. سایرین هم دچار کم حافظگی می‌شوند (همانند این حس که می‌گویند نوک زبانم بود، اما یادم رفت) یا در کل دچار خستگی مغزی می‌شوند. تیروئید پرکار می‌تواند تمرکز کردن را دشوار کند.


_تولید زیاد هورمون‌های تیروئید سرعت فرایند‌های بدن را بالا می‌برد. افرادی که این وضعیت را دارند حس می‌کنند که خیلی قهوه نوشیده‌اند یا حتی موقع استراحت هم تپش قلب دارند.

_اجبار به چرت بعد از ظهر هر روزه

خستگی در طول روز یا احساس شدید به چرت زدن می‌تواند

_اختلال پریودی
اگر پریودی سنگین، طولانی یا نزدیک به هم دارید، ممکن است تیروئید شما هورمون‌های کافی تولید نکند. اما اگر پریود‌ها سبک می‌شوند یا فاصله زیاد بین آنهاست ممکن است به علت تولید زیاد هورمون‌ها باشد.

_ناباروری یا سقط جنین

زنانی که برای باردار شدن مشکل دارند بدون اینکه سابقه خانوادگی در ناباروری داشته باشند یا در مراحل اولیه بارداری سقط جنین داشتند باید به دنبال غربالگری و کنترل تیروئید باشند. پایین بودن سطح هورمون‌ها بر تخمک گذاری اثر گذاشته و شما را مستعد ناباروری یا سقط جنین می‌کند.

_تاخیر در رشد کودکان

اگر متوجه شدید که رشد کودک شما نسبت به همسالان خود کندتر است، در مورد درد عضلات شکایت دارد یا اگر معلم‌ها می‌گویند وی بازیگوش است و تمرکز ندارد می‌تواند یکی از علائم تیروئید و پایین بودن سطح هورمون‌ها باشد که بر رشد آن‌ها اثر می‌گذارد

چند غذای تازه که هرگز نباید با هم نگهداری شوند:

چند غذای تازه که هرگز نباید با هم نگهداری شوند:

گاهی نگهداری مواد غذایی به اندازه خریداری و مصرف آنها حائز اهمیت است ، نگداری بهینه و مناسب از مواد غذایی هم نقش تئین کننده ای در کیفیت و سالم بودن آن در هنگام مصرف دارد و هم از نظر اقتصادی مهم است چرا که از اصراف و دور ریز جلوگیری میشود.

ادامه مطلب

مواد غذایی که خستگی شما را برطرف میکند

مواد غذایی که خستگی شما را برطرف میکند

 

گاهی در طول روز مداوم احساس خستگی و بیحالی دارید در حالی که خواب و تغذیه کافی داشتید ، پس شاید چند ماده غذایی مفید و مقوی بتواند به شما کمک شایانی کند ما به شما تعدادی از ماده های غذایی مفید برای کاهش احساس خستگی و خواب آلودگی را معرفی میکنیم.

ادامه مطلب

6خوراکیِ ضد آفتاب برای انواع پوست

 

طول موج‌های UVA و UVB اگرچه با چشم غیرمسلح قابل مشاهده نیستند، اما قرار گرفتن در معرض آن‌ها باعث کاهش میزان آنتی‌اکسیدان‌های موجود در خون می‌شود؛ بنابراین مهم است که از طریق مواد غذایی، به میزان کافی آنتی‌اکسیدان دریافت کنید.

ادامه مطلب

این توصیه‌ها را برای پیشگیری از کرونا جدی بگیرید

عامل ابتلا یا پیشگیری از ابتلا به این ویروس بیماری‌های زمینه‌ای مثل دیابت و بیماری‌های ریوی، می‌تواند سوء تغذیه و نداشتن تغذیه صحیح باشد.کمبود دریافت غذایی ویتامین هایی مثل ویتامین C و A با تضعیف سیستم ایمنی بدن احتمال ابتلا به بیماریها را افزایش می‌دهد.

ادامه مطلب

برنامه انفجاری دبل سینه و سرشانه

برنامه انفجاری دبل سینه و سرشانه

در بدنسازی و پرورش اندام سینه و سرشانه ویترین کار شماست و نشان دهنده بدنی خوش فرم و خوش استایل است، پس نیازمند این میباشد که گاهی برنامه های ورزشی خود را به شمتی پیش ببرید که این دو عضو مهم را بیش از پیش پرورش دهید.برنامه ورزشی زیر میتواند به شما کمک کند تا ویترین بدن خود را پرورش دهید و از سرشانه های قوی بهره ببرید.

ادامه مطلب

0
به اشتراک بزار