ضرورت مصرف آب برای بدنسازان و پرورش کاران

ضرورت مصرف آب برای بدنسازان و پرورش کاران

آب ضروری ترین ماده مورد نیاز بدن می باشد که حجم زیادی از بدن را در اختیار دارد. این ماده بنیادی برای ورزشکاران که ابا تمرینات ورزشی ، از طریق مصرف و تعرق مقدار زیادی از آن را از دست می دهند باید در حالت تعادل قرار گیرد و از کاهش آن از سطح استاندارد خود به شدت جلوگیری شود.

 

آب برای سلامت عضلات در بدن نقش اساسی را ایفا می کند و کاهش آن در بدن بستر مناسب رشد عضلات را از بین می برد، و عضلات زیبای شما روز به روز با کاهش حجم دچار می شو
شما پرورش کاران عزیز باید در نظر داشته باشد که ریز به ریز فعالیت های بدن انسان به آب وابستگی دارد ، در نتیجه کمبود آن در بدن می تواند ابتدا سلامت شما را در هر زمینه از جمله عروق ، عصب ، ایمنی و ... تحت تاثیر قرار دهد و سپس زیبایی اندام شما را با تحت تاثیر قرار دادن پوست و عضلات از بین ببرد.
ورزشکاران به دلیل انجام فعالیت های ورزشی سنگین میزان خیلی بیشتری آب نیاز دارند به صورتی که هر یک ساعت تمرین حدود 3 لیتر آب بدن را مصرف میکند، مصرف این مقدار آب از طریق بدن و تعرق نیاز به جایگزینی دارد و اگر بدن آب کافی به این منظور نداشته باشد ، خون بدن شما غلیظ تر می گردد و گردش آن با سرعت کمتری اتفاق می افتد و این مطلب خطرات بسیاری را برای بدن به دنبال دارد . لذا باید با اقدامات مناسب از این امر جلوگیری کرد و به حفظ سلامت بدن کمک کرد.
میزان آب کافی برای مردان 3 لیتر در روز و برای زنان 2.2 لیتر در روز می باشد که ورزشکاران به دلیل فعالیت بیشتر به حدود 8 لیتر در روز آب احتیاج دارند، البته فاکتور های زیادی از جمله فعالیت روزانه، آب و هوا، وضعیت سلامت، حاملگی و ... بر روی میزان نیاز بدن به آب تاثیر میگذارند اما میانگین و حداقل در نظر گرفته برای افراد بدین صورت می باشد.
مصرف روزانه میوه جات ، غذا ، سبزیجات ، چای و .. به تامین آب مورد نیاز بدن کمک می کند اما از مصرف مستقیم آب در روز و بخصوص مابین وعده های غذایی به هیچ عنوان غافل نشوید. دقت نمایید دمای آب مصرفی بسیار مهم می باشد چنانچه شما از آب خنک در روز استفاده نمایید باعث سفت شدن چربی ها و مصرف انرژی بدن برای رساندن این آب به دمای مورد نیازش میشوید . لذا بهتر است از آب ولرم برای مصرف روزانه استفاده کنید.
چند توصیه مهم به پرورشکاران :
بعد از تمرین از آب و یا مکمل همراه با آب و شیر استفاده نمایید.
هرگز آب یخ ننوشید بخصوص بین غذا که باعث سفت شدن چربی ها و هضم دیر تر غذا می گردد.
حداقل روزانه 8 لیوان آب مصرف نمایید.
در روز های تمرین مصرف آب خود را بالاتر ببرید.
فقط به حس تشنگی برای نوشیدن آب اكتفا نکنید.

برچسب ها: بدنسازی, نکات طلایی پرورش اندام , نکات مهم تغذیه ای برای پرورش اندام

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
0
به اشتراک بزار