ویتامین های غذایی و ورزشی

ویتامین D و تاثیر آن در پرورش اندام

ویتامینD معروف به کلسیفرول از جمله ویتامین های موثر در پرورش اندام می باشد که نقش اساسی را درنحوه انقباض ماهیچه ها و عضلات بر عهده دارد و وظیفه اصلی آن جذب فسفر و کلسیم مورد نیاز بدن جهت حفظ سلامت  است.

همان طور که میدانید استحکام و رشد استخوان ها از طریق کلسیم بدن تامین می گردد و عامل اصلی برای به تعادل رسیدن کلسیم و همچنین جذب آن توسط بدن ویتامین D می باشد که علاوه بر جذب آن توسط روده ها مانع دفع کلسیم از طریق کلیه ها می شود تا بتواند به متابولیسم استخوان کمک کند.

علاوه بر تاثیر ویتامین D  بر استخوان های بدن نباید تاثیر آن را بر انقباض عضلات نادیده گرفت ، کمبود کلسیم و فسفر در بدن و عدم دسترسی ماهیچه به میزان کافی این مواد موجب می گردد تا انقباض عضلات به سختی و با کیفیت پایین انجام گردد. ار آنجایی که پرورشکاران و بدنسازان هر روزه با تمرینات ورزشی سنگین و کار با وزنه مواجه هستند بهبود کیفیت انقباض عضلات برای آنها از اهمیت بالایی برخوردار است و ویتامین D با به تعادل رساندن و جذب فسفر و کلسیم می تواند این مشکل را برطرف سازد و انقباض هر چه راحت تر ماهیچه ها و عضلات را به ار مغان آورد.

فسفر باعث رشد ، نگهداری و ترمیم بافت های بدن می شود که این امر اهمیت بالایی برای ورزشکاران دارد از این رو با مصرف ویتامین دی می توانید به کسب فسفر لازم برای رشد عضلات نیز کمک نمایید و به امر عضله سازی خود سرعت بخشید ، البته آنچه که مصرف این ویتامین را بیش از پیش حائز اهمیت کرده است کمک به ریکاوری سریع تر و کاهش درد عضلانی است که با کمک به جذب فسفر برای بدن فراهم می آِید و در واقع  می تواند درد عضلانی ناشی از تمرینات سنگین و مداوم  ورزشی را کاهش دهد و به ترمیم بافت های آسب دیده بپردازد .

ویتامین D نه تنها از جهت پرورش اندام و بدن سازی حائز اهمیت می باشد بلکه سلامتی بدن شما در گرو این ماده غذایی می باشد و کمبود آن خطرات بسیاری از جمله بیماری راشیتیسم ، استئومالاسی ، افزایش احتمال ابتلاء به سرطان سینه یا پروستات و ... به دنبال دارد .

منابع ویتامین D:

منبع اصلی ویتامین D  نور خورشید می باشد که از طریق پوست جذب می گردد  و منابع غذایی آن غلات ،  ماهی ، شیر و تخم مرغ می باشد.

میزان مصرف ویتامین D:

میزان مصرف استاندارد ویتامین D  برا بدن 600 IU  در روز می باشد.

 

 

 

 

 

برچسب ها: تغذیه مناسب بدنسازی

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
0
به اشتراک بزار