ویتامین های غذایی و ورزشی

ویتامین B12 و تاثیر آن در پرورش اندام

ویتامین B 12 از ویتامین های بسیار ضروری بدن می باشد که همه ی افراد و گروه های سنی نیاز به مصرف روزانه این ویتامین مهم و موثر را دارند. ویتامین B12 به رشد سلول های بدن ، سلول سازی ، رشد عضلات و متابولیسم كربوهیدرات ، بافت و سیستم عصبی بدن ، سلامت مغز استخوان و به ویژه خو نسازی کمک می کند.


به دلیل نقش زیادی که ویتامین B12 در خو نسازی ، گوارش و سوخت ساز کربوهیدرات ها دارد مصرف آن برای ورزشکاران پرورش اندام بسیار ضروری می باشد. از این رو به بدن سازان توصیه میگردد مصرف این ویتامین را در رژیم غذایی خود به صورت صحیح بگنجانند تا از خطرات احتمالی کمبود این ویتامین که شامل بیماری کم خونی ، سرطان کبد و ضعف سیستم دفاعی بدن و ... می باشد جلوگیری کنند و همچنین با مصرف B12 به رشد عضلات و سلول سازی بدن خود و همچنین سوخت ساز کربوهیدرات های دریافت شده توسط بدن کمک کنند.
اگر شما جزء آن دسته از ورزشکار انی می باشید که از کمبود ویتامین B12 در بدن خود رنج می برید و یا گیاه خوار می باشید و به دلیل اینکه کلیه منابع غذایی این ویتامین حیوانی می باشد قادر به دریافت این ویتامین از رژیم غذایی خود نیستید می توانید از قرص های جویدنی و یا آمپول این ماده مورد نیاز بدن در کنار مکمل های غذایی با مشورت پزشک استفاده کنید.

منابع ویتامین B12:
ماهی قزل آلا، تن ماهی و سالمون
شیر کم چرب، ماست و پنیر
گوشت و مرغ و تخم مرغ

میزان مصرف:
برای ورزشکاران 2.6 میکروگرم در روز

 

نظرات (1)

  1. s.12.m

مرسی که اختصاصی برای ورزشکاران نوشته بودید

  پیوست ها
 
هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
0
به اشتراک بزار