اهمیت سر کردن پس از تمرین بدنسازی

اهمیت سر کردن پس از تمرین بدنسازی

اهمیت سر کردن پس از تمرین بدنسازی

یکی از مهم‌ترین مراحل در تمرینات بدنسازی در پایان تمرینات و بخش سرد کردن است. بسیاری از ورزشکاران از اهمیت گرم کردن بدن و آماده شدن برای انجام تمرینات ورزشی آگاه هستند، اما  باید بدانند که سرد کردن بدن پس از اتمام ورزش نیز به همان اندازه مهم است، سرد کردن به بدن اجازه بازیابی شرایط خود و بازگشت به حالت عادی پیش از آغاز ورزش را می دهد و بدن را در مقابل بسیاری از آسیب ها مقلوم میسازد.

جلوگیری از سرگیجه

اگر بعد از ورزش بلافاصله فعالیت سنگین را متوقف کنیم فشار خون بلافاصله پایین می افتد که ممکن است باعث فشار آمدن به قلب شود و در نتیجه‌ گیجی یا حالت بیهوشی ایجاد می‌کند . سرد کردن بدن ضربان قلب را تنظیم می‌کند و دمای بدن را کاهش می‌دهد که منجر به آرام شدن بدن و ذهن می‌شود. سرد کردن بدن اسید لاکتیک را کم می‌کند و ورم عضلات را کاهش می‌دهد.

سرد کردن به صورت فعالیت نرم و سبک متعاقب تمرینات سنگین باعث می شود تلمبه عضلانی فعالیت کند و خون در اندام ها به ویژه پاها تجمع نکند و از این طریق کمکمی کند تا جریان خون به تدریج به حالت طبیعی برگردد.

جلوگیری از توقف رشد عضلات

هنگامی که شما یک ورزش سخت را پشت سر گذاشته اید در واقع ماهیچه ها و عضلات خود را به رشد دعوت کرده اید و جریان رشد را در عضلات بدن خود به راه انداخته اید اما توقف یکباره ورزش عضلات و ماهیچه های شما را به شوک وا میدارد و آن ها را در اصطلاح قفل می سازد لذا انجام فعالیت های رشد و عضله سازی در بدن شما متوقف میگردد وبه جای آن درد عضلانی با شما همراه میگردد، اما روند کاهشی ورزش و یا همان سرد کردن پس از تمرین به عضلات اجازه هماهنگ سازی میدهد و آنها را با شرایط جدید مطابق میکند و رشد عضلات ادامه میابد.

کاهش درد عضلات

سرد کردن بدن همچنین به کاهش درد عضلات پس از تمرین هم کمک می‌کند، نباید اجازه دهید که اسید لاکتیک و سموم، در عضلات شما لانه کنند. اگر پس از ورزشی شدید، بطور ناگهانی توقف کنید شانس این اتفاق زیاد خواهد شد. ولی بخش سرد کردن بدن در یک جلسه‌ی تمرینی به شما کمک خواهد کرد تا بتدریج اسید لاکتیک و مواد ناخوشایند دیگر، از عضلاتتان دور شوند و این اتفاق به کاهش درد عضلات پس از ورزش، کمک بسیاری خواهد کرد.

اسید لاکتیک به معنای واقعی افزایش pH در عضلات است ، که یکی از دلایلی است که در طول ورزش شدید احساس سوزش در عضلات بوجود می آید . کاهش شدت ورزش می تواند کمک به پاک کردن اسید لاکتیک از عضلات شود . با انجام این کار ، ممکن است عضلات بعدا آسیب ببینند . بنابراین ، خنک شدن پس از ورزش می تواند به کاهش درد عضلانی کمک کند.

کاهش آدرنالین

سرد کردن توام با کاهش تدریجی شدت تمرین در کاهش اثرات منفی  آدرنالین  بسیار موثر است.ترشح هورمون ادرنالین در طول ورزش شدت میباد و بدن را برای افزایش فعالیت سنگین و ورزش آماده می کند اما توقف یک باره تمرین فشار زیادی به قلب و دستگاه گردش خون وارد می کند و چون هنوز میزان این هورمون ها در بدن بسیار زیاد است، اگر بدن را بعد از تمرین و مسابقه سرد نکنید فشار خون افزایش می یابد و خون کمتری به قلب باز میگردداما سرد کردن بدن شما را به آرامی به وضعیت متعادل میرساند و بدن را در شرایط عدادی قرار میدهد.

 

   

  نظرات (1)

  1. baaahaaar

  متاسفانه ما ها یاد گرفتیم از سر و ته هرچیزی بزنیم ، نمونه اش همین سرد کردن بدن که هیچ کس بهش توجه نمیکنه و تا تمرین باشگاهش تموم میشه میره سمت رخکن

    پیوست ها
   
  هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

  نظر خود را اضافه کنید.

  ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
  پیوست ها (0 / 3)
  مکان خود را به اشتراک بگذارید
  0
  به اشتراک بزار