بهداشت در تمرین بدنسازی

بهداشت در تمرین بدنسازی

بهداشت امری است که باید در تمام فعالیت های روزانه در نظر گرفته شود. همانگونه که برای غذای خوردن و خوابیدن نکات بهداشتی زیادی را رعایت میکند درتمرین بدنسازی نیز از این مر نباید غافل باشید . رعایت بهداشت در تمرین ورزشی  ابعاد مختلفی دارد ما بهمراه شما این ابعاد را بررسی میکنم تا یاداوری باشد جهت حففظ بیشتر سلامت جسمانی

 

 پس از برگشتن از باشگاه،سریعا کیف باشگاه تان را خالی کنید

پس از رسیدن به منزل سریعا ساک ورزشی خود را خالی کنید ، لباس ها و وسایل ورزشی شما که اغشته به عرق بدن میباشد نباد برای مدت زمانی حتی کوتاه در ساک ورزشی شما باقی بماند ، چرا که تولید باکتری و قارچ می نماید و ممکن است شما راه به بیماری های پوستی زیادی مبتلا کند.

 پس از تمرین دست های خود را بشویید

باشگاه و سالن های ورزشی یک مکان عمومی محسوب می شوند و افراد زیاد و متفاوتی در این مکان ها حضور پیدا میکنند، پس ممکن است الودگی های زیادی را با خود به این اماکن بیاورند و وسایل ورزشی و محیط باشگاه شما حاوی میکروب و آلودگی باشد لذا برای حفظ سلامت خود پس از اتمام تمرین دست های خود را که وسایل و دستگاه های زیادی تماس داشته است خوب با آب و صابون بشویید.

 لباس مناسب بپوشید

از آنجا که امکان تعریق در ورزش دوچندان می شود، انتخاب جنس مناسب لباس ورزشی برای پیشگیری از عرق سوز شدن بدن و ابتلا به بیماری های قارچی پوستی اهمیت زیادی دارد.پارچه هایی که برای لباس ورزشی طراحی شده اند، در طول تمرین عرق را از بدن شما دور می کنند و برخی دیگر نیز عرق را جذب می کنند.لباس های که عرق را از بدن شما دور می کنند، معمولا” از جنس پارچه های مصنوعی بوده که توانایی عبور هوا از خود را دارند و به بخار شدن سریع عرق از لباس کمک می کنند و بدن را خنک نگه می دارند. این نوع لباس های ورزشی از موادی شامل پولی پروپیلین یا پارچه هایی مانند ساپ لکس و کوول مکس بوده که بهترین انتخاب برای فعالیت های ورزشی هستند که در آن بدن زیاد عرق می کند، زیرا در آن لباس خیس عرق نمی شود، و احساس ناخوشایند خیسی باعث آزار شما در ورزش نمی شود.

از لباس ورزشی که خاصیت تنفس و عبور هوا را ندارد، استفاده نکنید . لباس هایی که از مواد پلاستیکی تهیه شده اند نیز مناسب نیستند، زیرا از بخار شدن عرق و خنک کردن بدن جلوگیری می کنند و موجب می شود دمای بدن در طول تمرین بالا نگه داشته شود.

در نظر داشته باشد همیشه بلافاصله پس از تمرین لباس های خود را بشویید و در مقابل نور خورشید خشک کنیید.

  مناسب بودن محل تمرین

سعی کنید از مکان هایی برای ورزش استفاده کنید که دارای تهویه مناسب باشد مثلا پارک و فضای ازاد معمولا برای ورزش کردن مناسب تر است ، و اگر در باشگاه تمرین میکنید بهتر است باشگاه ورزشی انتخاب کنید که دارای تهویه مناسب و بهداشت قابل قبولی باشد تا شما را از بیماری های ممکن دور نگه دارد.

 استفاده ازوسایل شخصی لازم

سعی کنید در طول تمرین خود یک بطری آب،یک ملافه کوچک و حوله تمیز و مناسب شخصی به همراه داشته باشید تا بتوانید از وجود آنها در طول تمرین بهره ببرید .

  نظرات (0)

  هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

  نظر خود را اضافه کنید.

  ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
  پیوست ها (0 / 3)
  مکان خود را به اشتراک بگذارید
  0
  به اشتراک بزار