خواص درمانی چای سبز

خواص درمانی چای سبز

خواص درمانی چای سبز

چای بعد از آب در کشور ایران و اکثر کشورهای اسیایی پر مصرف ترین نوشیدنی به حساب میاید که انواع مختلفی دارد در این میان چای سبز دارای خواص دارویی و درمانی زیادی است از این رو در کل جهان دارای طرفدار های بسیاری میباشد و مصرف آن به شدت توصیه میگردد.

چای سیاه و چای سبز هر دو از گیاه واحدی به اسم کاملیا سیننسیس به دست می‌آیند و تفاوت آنها در طرز تهیه‌شان است.چای سبز به این صورت تهیه می شود که برگهای چای کمی اکسید شده وبلافاصله فرآیند اکسیداسیون توسط بخار یا به وسیله بو دادن در تابه های داغ متوقف می‌شود.اکسیداسیون فرآیندی است که طی آن اکسیژن توسط برگ جذب شده و آن را خشک می کند.با بخار یا بو دادن، رنگ سبز برگ حفظ می شود که باعث می شود طعم چای سبز بسیار ملایم تر از چای سیاه شود.

چای منبع بزرگی از آنتی اکسیدان ها است. آنتی اکسیدان ها برای خلاص شدن از شر رادیکالهای آزاد که به سلول های بدن ما آسیب می رسانند،کمک می کند. هم چای سبز و هم چای سیاه حاوی آنتی اکسیدان هستند که واقعا به نفع ما است. چای حاوی کافئین نیز است، اما مقدار کافئین بین چای سبز و چای سیاه متفاوت است.چای سیاه نسبت به چای سبز کافئین بیشتری دارد.این عمدتا به دلیل فرآوری متفاوتی است که روی برگ های چای اعمال می گردد.

فواید چای سبز

 لاغری و کاهش وزن

اگر شما به دنبال یک چربی سوز سالم و موثر می گردید بدون شک به سراغ عصاره چایی سبز بروید ، عصاره این گیاه فوق العاده زمینه مناسبی را از طریق افزایش توان مصرف انرژی ، افزایش هورمون اصلی چربی سوزی و همچنین افزایش متابولیسم بدن برای چربی سوزی در بدن شما ایجاد می کند.این گیاه جادویی سرشار از آنتی اکسیدان ها و کافئین و پولی فنول ها می باشد، که این مواد در کنار هم در رسیدن به چربی سوزی و کاهش وزن کمک شایانی میکند.

 ضد سرطان

جدا از جلوگیری از پیری زودرس، رادیکال های آزاد مسئول ایجاد برخی از انواع سرطان ها هستند. Catechins موجود درچای سبزاین رادیکال های آزاد را خنثی می کند و از شکل گیری کارسینوژن هایی مانند نیتروسامین ها جلوگیری می کند و خطر سرطان برای افرادی که به طور مرتبچای سبزمصرف می کنند را کاهش می دهد.

نوشیدن چای سبز را عاملی برای جلوگیری از ابتلا به سرطان می دانند، چرا که میزان آنتی اکسیدان های موجود در آن 100 برابر تاثیرگذارتر از ویتامین C و 25 برابر تاثیرگذارتر از ویتامین E است. (توجه کنیم که ویتامین C و E به عنوان دو آنتی اکسیدان مهم مطرح هستند).

 جلوگیری از پیری زود راس

رادیکال های آزاد ایجاد شده در بدن مسئول آسیب دیدگی بدن به طرق مختلف می شوند که یک از آنها را به شکل پیری زودرس و علائم مرتبط با آن می بینیم. کار اصلی آنتی اکسیدان ها خنثی کردن اکسیدان ها یا رادیکال های آزاد موجود در بدن است و چای سبز سرشار از آنتی اکسیدان است.

 پیشگیری و درمان دیابت

چای سبز قادر است از عوارض ناشی از دیابت مانند آب مروارید و بیماری های کلیوی به طور معجزه آسایی جلوگیری کند. چای سبز با مهار کردن فعالیت آنزیم آمیلاز بزاق و روده که مسئول هضم نشاسته است، باعث می شود که نشاسته با سرعت آهسته تری بشکند و در نتیجه قند خون با سرعت کمی بالا برود.

 درمان کبد چرب

نوشیدن چای سبز باعث از بین رفتن رادیکال های آزاد ایجاد شده توسط چربی های موجود در کبد می شود. این عملکرد مثبت، مانع از بروز بیماری های کبدی به ویژه سرطان کبد می شود.

 حافظه فعال و جلوگیری از آلزایمر

تحقیقات منتشر شده در مجله Psychopharmacology نشان می دهد چای سبز می تواند توابع شناختی مغز ما، به ویژه حافظه فعال را افزایش دهد (راه های تقویت حافظه، 9 گام اساسی). تیم تحقیقاتی گفت یافته های آنها نشان می دهد چای سبز در درمان اختلالات شناختی همراه با اختلالات روانپزشکی مانند دمانس می تواند موثر باشد.

 

   

  نظرات (0)

  هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

  نظر خود را اضافه کنید.

  ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
  پیوست ها (0 / 3)
  مکان خود را به اشتراک بگذارید
  0
  به اشتراک بزار