خواص ماهی برای بدنسازان

خواص ماهی برای بدنسازان

ماهی جزء سالم‌ترین خوراکی‌های روی سیاره‌ی زمین است. این ماده‌ی خوراکی سرشار از مواد مغذی مهمی هم‌چون پروتئین و ویتامین D است. هم‌چنین ماهی بهترین منبع اسیدهای چرب امگا-۳ است، که برای مغز و بدن دارای اهمیت باورنکردنی است

پروتئین ماهی

شاید ماهی اولین ماده‌ی غذایی نباشد که در ذهن دارید، اما اگر می‌خواهید عضله سازی کنید، ماهی، بهترین منبع پروتئین مورد نیاز برای اینکار است!بهترین ماهی برای بدنسازان ماهی ای است که هم پروتئین و هم محتوای چربی مفید بالایی داشته باشد.ماهی تن(هوور) بالاترین پروتئین در بین ماهی ها را داراست و محتوای چربی آن نیز خوب است. هر 100 گرم از این ماهی نزدیک به 30 گرم پروتئین و 2 گرم چربی دارد. علاوه بر آن ماهی شیر و انواع میگو نیز برای مصرف بدنسازان گزینه ی خوبی هستند. یکی دیگر از بهترین ماهی‌هایی که می‌توانید بخورید، سالمون است. سالمون در هر ۱۰۰ گرمش، حدود ۲۰ گرم پروتئین دارد.همچنین حاوی سایر مواد مغذی سالم مانند چربی‌های اشباع نشده و اسیدهای چرب امگا ۳ هم هست. سالمون، یک منبع عالی از ویتامین D نیز می‌باشد که در ساخت عضلات بسیار مهم است.

همانطور که می‌دانید توده‌ی عضلانی که دارید توسط میزان تولید پروتئین عضله در برابر تجزیه‌ی پروتئین عضله مشخص می‌شود. عضلات همیشه در حالت دگرگونی هستند. اگر تجزیه‌ی پروتئین عضله از تولید پروتئین عضله پیشی بگیرد، توده‌ی عضلان را از دست خواهید داد (وضعیت کاتابولیک)، اما عکس آن نیز صادق است؛ اگر تولید پروتئین عضله از تجزیه‌ی پروتئین عضله سبقت بگیرد (وضعیت آنابولیک) عضله به دست خواهید آورد.

متاسفانه با افزایش سن، عضله به طور طبیعی تحلیل می‌‌رود. با عبور از ۶۰ سالگی، مقاومت آنابولیک تبدیل به یک معضل می‌شود؛ بیماری که عضلات کم شده و نسبت به سیگنال‌های آنابولیک، مانند پروتئین و تمرینات قدرتی که به آنها می‌گویند رشد کنند، واکنش کمتری نشان می‌دهند. مقاومت آنابولیک باعث می‌شود افرا مسن‌تر برای افزایش سایز عضله و حفظ توده‌های عضلانی فعلی خود به سختی بیفتند و با چالش‌های زیادی روبرو شوند.

کاهش التهاب با ماهی 

همان طور که میوانید ماهی التهاب را کاهش می دهد و کاهش التهاب در عضلات، سیگنال دهی انسولین را تقویت کرده و تولید پروتئین را برای سلولها ساده‌تر می‌کند. یک تئوری دیگر این است که امگا ۳، جریان خون به سمت عضلات را بعد از صرف غذا افزایش می‌دهد، بنابراین عضلات با واحدهای سازنده‌ی بیشتری که برای رشد نیاز دارند تامین می‌شوند.

ماهی و آهن

ماهي يكي از منابع خوب آهن است و آهن در خونسازي و همچنين در حفظ مقاومت بدن در برابر ميكروب‌ها نقش مهمي‌به عهده دارد. آهن موجود در ماهي به گونه‌اي است كه جذب آن در دستگاه گوارش آسان بوده و به خوبي در بدن به مصرف مي‌رسد. علاوه بر آن آهن موجود در ماهي، جذب آهن منابع گياهي را هم افزايش مي‌دهد بنابراين نقش مهمي‌در پيشگيري از كم خوني ناشي از فقر آهن به عهده دارد.

ماهی و فسفر

ماهي از منابع خوب فسفر محسوب مي‌شود. فسفر ماده اي است كه همراه كلسيم در سلامت و استحكام استخوان ها تاثير مهمي‌دارد. ماهي‌هايي كه با استخوان مصرف مي‌شوند مانند ماهي كيلكا و ساردين علاوه بر خواصي كه براي انواع ماهي‌ها ذكر شد حاوي مقدار قابل توجهي كلسيم نيز مي‌باشند. بنابراين در رشد، استحكام و سلامت استخوان‌ها و دندان‌ها مؤثرند.

ماهی و انرژی

مطالعات مشابهی در مورد ورزش و پاسخ متابولیکی به مکمل امگا 3 نشان می دهد که مردم بیشتر قادر به استفاده از چربی برای انرژی هستند و گلیکوژن ذخیره شده خود را برای ورزش‌ های شدیدتر نگه می‌دارند. تحقیقات همچنین نشان داده است که مکمل ها می توانند به کارکرد موثر قلب در طول استراحت و تمرین کمک کنند. قلب کارآمدتر محتملا جریان خون را به عضلات در حال کار بهتر می‌رساند ، در نتیجه اثر مثبت مستقیمی بر عملکرد ورزش خواهد داشت.

هشدار!

اما اگر خیلی از غذاهای دریایی با توجه به اهمیت آن ها در طول هفته استفاده نمی کنید، یادتان باشد روغن ماهی در حال حاضر هم به صورت مایع در بازار یافت می شود و هم بصورت کپسول های یک گرمی از مواد حاوی امگا 3 که شما می توانید با تهیه نمودن آن ها از فروشگاه های معتبر و اطمینان از عدم وجود ترکیبات شیمیایی در محصول مورد نظرتان به سطح سلامت خود کمک شایانی نمایید. لازم به ذکر است افراد مبتلا به بیماری های گوارشی و همچنین بانوان باردار بهتر است پیش از مصرف حتما با پزشک معالج خود مشورت نمایند.

  نظرات (0)

  هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

  نظر خود را اضافه کنید.

  ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
  پیوست ها (0 / 3)
  مکان خود را به اشتراک بگذارید
  0
  به اشتراک بزار