خواص عالی شیر سویا

خواص عالی شیر سویا

شیر سویا هیچ ربطی به شیر گاو ندارد . از آنجاییکه اسم این محلول پروتئینی را از ابتدا شیر سویا گذاشتند ، بسیاری آنرا با شیر گاو مقایسه میکنند . درحالیکه شیر سویا یک محصول کاملا گیاهی است و هیچ ارتباطی به شیر گاو ندارد .

اولا که محصولات سویا جزو مواد غذایی عملکردی هستند که نقش و ویژگی آن ها فراتر از نقش تغذیه ‌ای‌ شان است؛ یعنی خواصی شبیه خواص دارویی دارند و این نکته ی بسیار مهمی در ارزش غذایی سویا است. اگر بخواهم آن را با فرآورده‌ های حیوانی مقایسه کنیم باید بگوییم سویا اولین گیاهی است که خواص آن به شدت به فرآورده‌ های حیوانی نزدیک است. به دلیل این که پروتئین بسیار بالایی دارد. این پروتئین از لحاظ ارزش غذایی به جز دو اسیدآمینه ی متیونین و سیستئین، بسیار غنی و تقریبا شبیه گوشت هستند.اما خواص اصلی سویا مربوط به گروهی از مواد به نام ایزوفلاونویید‌ها است. ایزوفلاونوییدها که خاصیت آنتی ‌اکسیدانی نیز دارند، دارای خاصیت فیتواستروژنیک هستند. بنابراین علاوه بر پروتئین بالایی که سویا دارد وجود دو خاصیت آنتی‌ اکسیدانی و فیتواستروژنیک آن، این ماده غذایی را بسیار خاص کرده است.
 
  سویا اولین گیاهی است که خواص آن بشدت به فرآورده‌ های حیوانی نزدیک است . بدلیل اینکه پروتئین بسیار بالایی دارد و این پروتئین از لحاظ ارزش غذایی بجز دو اسیدآمینه ی متیونین و سیستئین ، بسیار غنی و تقریبا شبیه گوشت است .
 
  بعلاوه چون سویا شبیه شیر است اما لاکتوز ندارد ، برای افرادیکه دچار عدم تحمل لاکتوز هستند ، بسیار مفید است .
 
  همچنین سویا فیبر بسیار بالایی دارد که حجم مدفوع را بالا و کلسترول را پایین میآورد . در نتیجه مصرف‌ کنندگان آن دچار یبوست نمیشوند و خطر بیماری‌ های ناشی از یبوست و سرطان روده در آنها کاهش میابد .
 
 خواص اصلی سویا، کاهش بیماری ‌های قلبی، کاهش کلسترول خون و پوکی ‌استخوان، کنترل وزن و کاهش عوارض یائسگی است.
 
  مهمترین مساله‌ای که سویا میتواند ایجاد کند ، حساسیت است زیرا بعضیها به این مواد حساسیت دارند . بنابراین وقتی شیر سویا را برای اولین بار استفاده میکنند مانند افرادیکه به بادمجان یا گوجه ‌فرنگی حساسیت دارند ، دچار کهیرهای پوستی و گرفتگی صدا میشوند .
 
 بخاطر خاصیت جذب کلسیم در شیر سویا ، برای بانوان در دوران قاعدگی بسیار مفید است و همیشه باید در رژیم غذاییشون باشد .
 
 
 
جلوگیری از پوکی استخوان
تقویت سیستم ایمنی بدن
کاهش عوارض یائسگی
کاهش کلسترول خون
درمان یبوست
بدون لاکتوز
درمان فشار خون بالا
پیشگیری سرطان
پیشگیری دیابت

  نظرات (0)

  هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

  نظر خود را اضافه کنید.

  ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
  پیوست ها (0 / 3)
  مکان خود را به اشتراک بگذارید
  0
  به اشتراک بزار