علل گرفتگی عضلات

علل گرفتگی عضلات

 گرفتگی عضلانی زمانی روی می‌دهد که عضله دچار اسپاسم شده و در آن حالت باقی بماند. این حالت توسط هر عاملی که در انقباض یا ارتجاع عضله دخالت دارد رخ می‌دهد. مغز از طریق اعصاب، پیام هایی به عضلات می‌فرستد، وقتی سیگنال‌ها از اعصاب به عضلات می‌رسند یک سری فرایند مرتبط به حرکت مواد معدنی در داخل و خارج عضله، منجر به انقباض عضله می‌شود.
 علل گرفتگی عضلات
گرفتگی و درد عضلانی فقط در نواحی عضلات شکم ایجاد نمیشود بلکه در هر قسمت از بدن قابل بوجود آمدن است از رانها گرفته تا عضلات بازو حتی عضلات ساق و کول .
 
گرفتگی عضلانی ، نوعی انقباض اسپاسم گونه است که حین یا بلافاصله بعد از تمرین ایجاد میشود . علت این انقباضات هنوز مشخص نشده و در افراد مختلف میتواند متفاوت باشد اما چند عامل مشخص برای آن وجود دارد :
ا لکترولیت ها :
وقتی توازن الکترولیت در بدن با اختلال روبه رو شود , بویژه وقتی زیاد عرق میکنید ممکن است این مشکل بوجود آید . وقتی بدنتان در حین تمرین در اوج جذب آب میباشد ، سدیم بیشتری را به شکل عرق خارج میکند . درست است که آبی که از بین رفته را جایگزین میکنید اما بدون سدیم ، عملکرد عضلات مختل خواهد شد . یکی از بهترین نوشیدنی ها در حین تمرین , شیره خرما یا آب میوه رقیق شده یا عسل + کمی نمک + کمی آب لیمو ترش است تا الکترولیت های مثل پتاسیم و سدیم کاملا در حین تمرین به بافت عضلات برسند .

 خستگی عضلانی :
بلافاصله بعد از انقباض ، عضله به مرحله رلاکسیون (شل شدن عضله) میرود که معمولاً بیشتر از خود انقباض طول میکشد . این زمان بهترین زمانی ست که میتوانید با تمرینات کششی ملایم , از این گرفتگی عضله جلوگیری کنید .
 تاثیر کربوهیدرات :
درد و گرفتگی عضلانی در مواردیکه فرد رژیم های کم کربوهیدرات را دنبال میکند و ناگهان مقدار زیادی کربوهیدرات مصرف میکند ، نیز ممکن است اتفاق بیفتد. از اینرو بهترین راه این است که بدانید بلافاصله بعد از دوره کربوهیدرات بالا ، احتمال بیشتری برای بروز درد و گرفتگی عضلانی وجود دارد و سعی کنید از انجام هر نوع فعالیت شدید در این چند روز خودداری کنید .
رزیم غذایی نا سالم :
اطمینان یابید که در رژیم غذاییتان به اندازه کافی از کلسیم و منیزیم وجود داشته باشد مثل سبزیجات , حبوبات , گوشت ها و آجیلجات که وجود این دو در بدن از بروز درد و گرفتگی عضلانی جلوگیری میکند .
سعی کنید از تمام منابع درشت و ریز مغذی در رژیم غذاییتون بهره ببرید و چیزی رو حذف نکنید .
کم آبی بدن :
استفاده بیش از حد از عضلات، کم‌آبی بدن، فشار عضلانی یا قرارگیری در وضعیتی خاص برای مدتی طولانی هر کدام می‌توانند سبب گرفتگی عضلات شوند. به همین دلیل ورزشکارانی که پس از ورزش و بخصوص در آب و هوای گرم خسته شده و دچار کم‌آبی بدن می‌شوند، معمولا چنین شرایطی را تجربه خواهند کرد.
کمبود اکسیژن :

در هنگام فعالیت های ورزشی  به دلیل تحرک بیشتر ضربان قلب انسان بالا میرود و نیازمند اکسیزن بیشتری هست و اگر با کمبود اکسیژن مواجه شود گرفتگی عضلات اولین واکنش بدن است.

 
   

  نظرات (0)

  هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

  نظر خود را اضافه کنید.

  ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
  پیوست ها (0 / 3)
  مکان خود را به اشتراک بگذارید
  0
  به اشتراک بزار