اهمیت حرکات کششی در بدنسازی

اهمیت حرکات کششی در بدنسازی

اگر علاقه دارید که بدون مصدومیت و آسیب جسمی به تمرینات ورزشی خود ادامه دهید، یک مسیر ساده پیش روی شما است: حرکات کششی. اما بهانه هایی مانند "وقت نمی کنم حرکت کششی کار کنم" یا "حالا بعدا کششی کار میکنم" بسیاری از ورزشکاران را از گرم کردن و سرد کردن صحیح دور نگه می دارد. گرم کردن بدن به ترتیب با راه رفتن، نرم دویدن و سپس انجام حرکات کششی همراه است، اما سرد کردن تنها با انجام حرکات کششی تکمیل می شود. تمرینات کششی به 5 تا 10 دقیقه زمان نیاز دارند.
 
ورزشکاران از تمرینات کششی پیش و پس از تمرینات بدنی استفاده می نمایند. قبل از تمرین حرکات کششی با هدف گرم کردن و آماده نمودن دستگاه عصبی ـ عضلانی برای حرکت اجرا می شود و پس از تمرین برای توسعه انعطاف پذیری. توسعه انعطاف پذیری که با انجام تمرینات کششی میسر است سبب افزایش دامنه حرکتی ورزشکاران شده و میزان بروز آسیب های عضلانی را می کاهد.

پس از تمرین های سخت و شدید، ماهیچه ها باید خود را باز سازی کنند. در این حالت بافت هایی که در هم پیچیده شده اند این کار را دشوار ساخته و فرایند بهبودی را کند می کنند. زمانی که شما ماهیچه های خود را می کشید، بافتهای عضلانی در امتداد هم قرار گرفته و جریان خون در انها تسریع پیدا می کند. درست مثل کشیدن یک لباس چروک. این امر همچنین باعث می شود که وترها انعطاف پذیری بیشتری پیدا کنند.

بدنسازی از هر ورزش دیگر به حرکات کششی بیشتر نیاز دارند زیرا دامنه حرکات بدون حرکات کششی بسیار کم می‌شود. خیلی از کسانی که می‌خواهند وارد رشته بدنسازی بشوند بخصوص خانم‌ها این دغدغه را دارند که آیا بدنمان با بدنسازی خشک می‌شود و انعطاف‌پذیر نخواهد بود؟! جوابش هم بله و هم خیر است. بله اگر حرکات کششی را کنار بگذارید و فقط به فکر وزنه زدن غیر اصولی باشید نه تنها انعطاف پذیر نخواهد بود بلکه منتظر آسیب دیدگی هم باشید. اما خیر، اگر حرکات کششی را بدرستی و در برنامه‌تان بگنجانید نه تنها بدنی انعطاف پذیر خواهید داشت بلکه عضلات زیبا هم خوش فرمی هم خواهید داشت.

  فواید حرکات کششی قبل و بعد تمرین

 1. کاهش مصدومیت
 2. انعطاف پذیری بدن
 3. افزایش قدرت عضلات
 4. پمپاز خون به عضلات
 5. روان سازی مفاصل
 6. بهبود عملکرد در فعالیت های
 7. فیزیکیکاهش خطر آسیب
 8. افزایش کارآیی عضلات

معرفی چند حرکت کششی

 

               

                  

       

 

          

      

 

  نظرات (0)

  هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

  نظر خود را اضافه کنید.

  ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
  پیوست ها (0 / 3)
  مکان خود را به اشتراک بگذارید
  0
  به اشتراک بزار