منابع غذایی ویتامین دی

منابع غذایی ویتامین دی

ویتامین D یکی از ویتامین‌های محلول در چربی است که بدن ما برای رشد و استحکام استخوان‌ها به آن نیاز دارد. این ویتامین با کنترل تعادل کلسیم و فسفر، افزایش جذب فسفر و کلسیم از روده‌ها و کاهش دفع از کلیه، مانعِ بروز مشکلاتی همچون پوکی استخوان می‌شود.

 

چگونه می‌توان مطمئن شد که بدنمان ویتامین د کافی دریافت کرده است؟ هنگامی که در معرض تابش خورشید قرار می‌گیرید پوست شما به طور طبیعی ویتامین د تولید می‌کند. به همین دلیل است که ویتامین د به ویتامین آفتاب معروف شده است. اما چون بیش از حد در معرض تابش نور خورشید بودن هم مضر است باید غذاهایی که دارای ویتامین D هستند را به برنامه‌ غذایی خود اضافه کنیم و از این طریق می‌توانید مطمئن باشید که بدنتان روزانه ۶۰۰ واحد ویتامین D دریافت کند بدون اینکه سوختگی ناشی از آفتاب داشته باشد.

نور خورشید

ترویج سنتز ویتامین D از کلسترول در پوست است.

ماهی سالمون

سالمون در رتبه‌ اول لیست ما قرار گرفته و دلیل آن واضح است. فقط خوردن ۱۰۰ گرم سالمون در یک وعده ویتامین د مورد نیاز یک روز بدن ما را تامین می‌کند. این ماهی از قلب محافظت می‌کند ماهی سرخ شده سرشاز از امگا ۳ است و می‌تواند ریسک ابتلا به سرطان پروستات و سرطان سینه را تا ۵۰ درصد کاهش دهد.

شیر

شیر گاو، نوعی شیر است که اکثر مردم می نوشند که به طور طبیعی منبع بسیاری از مواد مغذی از جمله کلسیم، فسفر و ریبوفلاوین است. در شیر گاو مقدار کمی ویتامین d نیز وجود دارد. همچنین در بسیاری از کشورها شیر گاو را با ویتامین d غنی می کنند.

قارچ

به استثنای غذاهای غنی‌شده، قارچ تنها منبع طبیعی ویتامین D است. قارچ‌ها نیز مانند انسان، اگر در معرض پرتوهای فرابنفش قرار بگیرند، می‌توانند این ویتامین را تولید کنند. قارچ‌ها ویتامین D2 تولید می‌کنند و حیوانات ویتامین D3. اگرچه ویتامین D2 به بالا بردن سطح ویتامین D خون کمک می‌کند اما تأثیر آن به‌اندازه‌ی ویتامین D3 نیست.با این حال قارچ‌های وحشی منبعی فوق‌العاده برای تأمین ویتامین D2 است. در حقیقت برخی از انواع این قارچ‌ها در هر ۱۰۰ گرم، تا ۲۳۰۰ واحد از این ویتامین دارند.

از سوی دیگر قارچ‌های پرورشی اغلب در تاریکی رشد می‌کنند و حاوی مقدار بسیار کمتری از ویتامین D2 هستند.با این حال برندهای خاصی قارچ‌ها را زیر پرتوهای فرابنفش پرورش می‌دهند که هر ۱۰۰ گرم از آنها می‌تواند ۱۳۰ الی ۴۵۰ واحد از این ویتامین را تأمین کند.

تخم مرغ

رده تخم مرغ نیز جزو خوراکی های حاوی ویتامین d می باشد. سفیده تخم مرغ دارای پروتئین است و زرده تخم مرغ نیز حاوی ویتامین d است. میزان ویتامین d موجود در زرده تخم مرغ در حدود 38 درصد است. جالب است بدانید که تخم مرغ های محلی دارای ویتامین d بیشتری در حدود 4 برابر هستند. اگر زرده تخم مرغ همراه با خوراکی های دیگر که حاوی ویتامین دی هستند مورد استفاده قرار دهید سطح ویتامین d افزایش می یابد.

تن ماهی

همانطور که گفته شد ماهی دارای میزان زیادی ویتامین d است. ماهی کنسرو شده نیز مقدار زیادی ویتامین d دارد. تهیه کنسرو ماهی آسانتر بوده و قیمت مناسبتری نیز دارد. علاوه بر ویتامین d، ویتامین گروه k و نیاسین نیز در کنسرو ماهی وجود دارد.

 

  نظرات (0)

  هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

  نظر خود را اضافه کنید.

  ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
  پیوست ها (0 / 3)
  مکان خود را به اشتراک بگذارید
  0
  به اشتراک بزار