راه های جلوگیری از آلزایمر

راه های جلوگیری از آلزایمر

راه های جلوگیری از الزایمر

بیماری آلزایمر 2 تا 5 درصد اشخاص مسن را دربر می‌گیرد و گاهی هم بر اشخاص جوانتر حمله می‌کند. به نظر می‌رسد که بیماری آلزایمر در اثر فاسد شدن سلولهای منطقه هیپو کامپ که معمولا مقدار زیادی استیل کولین تولید می‌کنند بوجود می‌آید.و موجب میشود فرد کم کم به سرعت های متفاوتی حافظه خود را از دست بدهد و دچار گیجی و فراموشی در مکان زمان و یا حتی اسم و فامیل خود شود.

تاکنون هیچ راه تضمین شده ای برای پیشگیری از آلزایمر وجود نداشته است، اما تحقیقات اخیر روش های زیر را در پیشگیری از آلزایمر موثر می داند.

 خواندن و نوشتن

اولین و موثرترین روش برای جلوگیری از الزایمر خواندن و نوشتن است، سعی کنید کتاب بخوانید، مقاله بخوانید و از آن نت برداری کنید، یادداشت کارهای روزمره و یا نوشتن چکیده یک داستان و خاطرات روزانه نیز میتوانید به کمک شما بیاید.

 با دست مخالف مسواک و شانه بزنید

سعی کنید دو یا سه روز در هفته با دست مخالفتان مسواک بزنید و یا موهایتان را شانه کنید.مثلا اگر چپ دست هستید امشب با دست راستتان مسواک بزنید.

 تغییر مسیر و یا روش رسیدن به مقصد های روزانه

اگر هر روز با ماشین سرِ کار می‌روید، گاهی این عادت را تغییر دهید. کمی از مسیر را پیاده و بقیه را با اتوبوس بروید و یا اینکه مسیر جدیدی را برای به چالش کشیدن ذهنتان برای رسیدن به مقصد انتخاب کنید.

 باغبانی و نگهداری از گیاهان

باغبانی هم به شما در تمرکز و تقویت حافظه کمک بسیار می‌کند. برای این کار از یک یا دو گلدان هم شروع کنید خوب است. شما می‌توانید به مرور زمان، سبزیجات مورد نیازتان را پرورش دهید.

 بازی کنید

بازی با کلمات، حل جدول، حل معما، طرح چیستان، شبیه‌سازی و… به طور کل بازی به صورت جمعی بسیار شادی‌بخش است و ذهن را به فعالیت وادار می‌کند.

 تکرار

تکرار، تکرار و تکرار. شماره تلفن، شعر، داستان، نام فرد و… تنها با تکرار است که در حافظه خواهد ماند. بنابراین هر چیزی را که می‌خواهید وارد حافظه کنید، مدام تکرار کنید. انتخاب کلمات برای تکرار بسیار مهم هستند. کلمات شما باید جذاب، زیبا و از نظر شما خوشایند باشند.

 کلمات را وارونه بخوانید و یا بگویید

گفتن کلمات به شکل وارنه و یا اینکه خواندن صفحه ای از یک کتاب به صورت وارنه به شما ذهن و مغز شما ورزش بسیار خوبی می دهد و موجب قوی تر شدن آن می شود.

 نوشیدن مایعات به اندازه ی کافی


کم آبی، مهم ترین فاکتور متغیر برای از دست دادن حافظه است. به مقدار کافی مایعات بنوشید و از مصرف نوشیدنی های الکلی اجتناب کنید.

 

  نظرات (0)

  هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

  نظر خود را اضافه کنید.

  ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
  پیوست ها (0 / 3)
  مکان خود را به اشتراک بگذارید
  0
  به اشتراک بزار