مواد معدنی مورد نیاز بدن

مواد معدنی مورد نیاز بدن

موادهای معدنی یکی از نیاز های تغذیه ای بدن به شمار میروند که کمبود این مواد صدمات جبران ناپذیری به بدن وارد مینمایند، پس بهتر است این مواد را بشناسیم و به میزان کافی در رزیم غذایی روزانه خود قرار دهیم.

مواد معدنی اصلی شامل کلسیم، کلرید، منیزیم، فسفر، پتاسیم و سدیم می شوند. در ادامه با این مواد معدنی و برخی منابع غذایی خوب برای آنها که می توانید به رژیم غذایی خود اضافه کنید، بیشتر آشنا می شویم.

کلسیم (CA)

کلسیم در بدن بیشتر در ناخن، دندان و استخوان ها وجود دارد. نقش آن کمک به انعقاد خون، عملکرد بهتر بعضی از آنزیم ها، سلامت قلب و انقباض ماهیچه ها و محکم شدن استخوانها است.

علائم کمبود : استخوان و ناخن های شکننده، تاخیر رشد در کودکان و نوجوانان، ضعیف شدن دستگاه عصبی

منابع  : سبزیجات سبزبرگ مثل بروکلی، کلم، آجیل، خرما، پرتقال، لبنیات(شیر، ماست ، کشک و ...)

کلوراید (CL-)

کلرید ماده معدنی جالب توجه ای است. بدن انسان برای تولید شیره های گوارشی به آن نیاز دارد و در مایع احاطه کننده سلول ها نیز در کنار سدیم قرار دارد. در حقیقت، کلرید به همراه سدیم برای کمک به تعادل مایع بدن شما کار می کند.وجود ین منفی این ماده در بدن برای عملکرد الکترولیتی مایعات بدن، آنزیم هضم غذا، کمک به جذب B12 ، تعادل pH خون و فعالیت قلب لازم است.

علائم کمبود: مشکل در هضم غذا، تجمع مواد زائد، و قلیایی شدن زیاد بدن

منابع : زیتون، گوجه فرنگی، کرفس و نمک 

منیزیم (MG)

منیزیم برای عملکردهای بیوشیمیایی که بسیاری از اعمال در بدن انسان، از جمله انقباض های عضلانی و تکانه های عصبی، را کنترل می کنند، ضروری است. همچنین، این ماده معدنی برای کنترل قند خون، تنظیم فشار خون، و حفظ استخوان هایی سالم و قوی نیاز است.حفظ سلامت ماهیچه ها، عملکرد بهتر سیستم ایمنی و سوخت کربوهیدرات ها از تاثیرات منیزیم در بدن است.

علائم کمبود : دهیدرانه شدن ، تحریک پذیری، مشکلات گوارشی، استخوان های ضعیف

منابع : دانه های روغنی بخصوص گردو و بادام، غلات، اسفناج و ماهی

فسفر

فسفر برای رشد استخوان و عملکرد عادی غشا سلولی اهمیت دارد. این ماده معدنی به همراه ویتامین های B کمپلکس مواد غذایی مصرفی شما را به انرژی مورد نیاز بدن برای انجام فعالیت های روزانه تبدیل می کند.فسفر برای سلامت استخوان، دندان ، سلول های خونی و کل سلول های بدن مهم است. سوزاندن چربی ها، کربوهیدارت ها و شکستن مولکول پروتئین های بدن به عهده این ماده معدنی است. فسفر در سلامت سلول های مغز و عصبی نیز نقش مهمی بعهده دارد.

این ماده معدنی همراه با کلسیم باعث محکم شدن و سلامت بیشتر استخوان ها می شود.

علائم کمبود : دندان ها و استخوان های ضعیف، خستگی فکری، افسردگی و کمبود انرژی

منابع : نارگیل، سبزیجات سبزبرگ، خرما، گلابی، سیب، آواکادو، ماهی، هویج، انواع بنشن یا حبوبات

پتاسیم

پتاسیم برای عملکرد عادی سیستم عصبی و انقباض عضلانی نیاز است. این ماده معدنی در مایع درون سلول ها وجود دارد، از این رو برای تعادل مایع در سراسر بدن ضروری است. پتاسیم می تواند اثر سدیم بر فشار خون را خنثی کند.

 علائم کمبود : مشکل هضم غذا، ضعف ماهیچه ها، مشکلات کبد، درمان کند زخم ها

منابع  : غلات، سبزی و میوه جات تازه، موز، پاپایا، ماهی، آجیل و تخمه ها

سدیم

سدیم به همراه کلرید در حفظ تعادل مایع بیرون از سلول ها نقش دارد. مصرف سدیم برای تنطیم فشار خون مهم است. کمبود سدیم نادر است و در حقیقت مصرف بیش از اندازه این ماده معدنی مشکلی شایع در جهان محسوب می شود. مصرف بیش از اندازه زیاد سدیم ممکن است افزایش فشار خون در برخی افراد را به همراه داشته باشد.

علائم کمبود : گرفتگی عضلات، غش، مشکلات هضم، آرتریت، روماتیسم، سنگ صفرا و سنگ کلیه

منابع : توت فرنگی، هندوانه، ماهی، نمک های دریا

 

  نظرات (0)

  هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

  نظر خود را اضافه کنید.

  ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
  پیوست ها (0 / 3)
  مکان خود را به اشتراک بگذارید
  0
  به اشتراک بزار