مصرف زیاد قند و شکر درخواب چه بر سر پوست ما می آورد؟

مصرف زیاد قند و شکر درخواب چه بر سر پوست ما می آورد؟

اگر تا به حال بعد از خوردن شام، در خوردن شیرینی زیاده روی کرده باشید حتماً می دانید که در طول شب چه بر سر پوست تان می آیدکافیست نگاهی به آینه بیندازید تا متوجه شوید آن یک کاسه بستنی ای که دیشب خوردید، وقتی خواب بودید چه بلایی سر پوست تان آورده.

اما مشکل قند چیست که پوست ما را وادار می کند با این شدت به آن واکنش نشان دهد؟

قند یک ماده غذایی التهاب آور است، به همین دلیل مصرف قند باعث بروز التهاب در داخل بدن می شود. وقتی مقدار زیادی قند می خوریم، این قند مستقیماً به دستگاه گوارش ما می رود، درون آن پردازش می شود و بعد وارد جریان خون ما می شود، مسأله ای که می تواند منجر به التهاب شود.

مواد غذایی ای مثل نان سفید، نوشابه، سس سالاد و آبنبات، که شاخص گلوکز بالایی دارند، حاوی قندهای تصفیه شده و پردازش شده و نشاسته هستند که باعث بالا رفتن شدید و ناگهانی انسولین در بدن می شوند.

با مصرف قند، سطح انسولین در بدن بالا می رود که به دنبال آن التهاب پوست بیشتر می شود. از آنجایی که التهاب یکی از عوامل مهم در ایجاد جوش به شمار می رود، این مسأله در نهایت باعث زدن جوش و بیشتر شدن جوش های صورت می شود.

زیاده روی در مصرف قند می تواند باعث تشدید دیگر مشکلات پوستی ای مثل روزاسه، اگزما و پسوریازیس هم شود.

علاوه بر این، اگر نگران پیری پوست تان هستید، حتماً از زیاده روی در مصرف قند پرهیز کنید.
علت این مسأله آن است که رژیم های غذایی قند بالا ممکن است به روند پیری پوست سرعت ببخشند. مواد غذایی ای که شاخص گلوکز بالایی دارند هم طی فرآیندی به نام گلیکاسیون، روند فروپاشی رشته های کلاژن را افزایش می دهند و به این ترتیب باعث پیری پوست می شوند.

روند پیری پوست بیشترین تغییر را در لایه ی میانپوست ایجاد می کند، یعنی همان لایه ای از پوست که رشته های کلاژن و الاستین در آن قرار دارد.

طی فرآیند گلیکاسیون، مواد قندی به کلاژن می چسبند تا چیزی را تولید کنند که به آن محصولات نهایی گلیکاسیون پیشرفتهگفته می شود. رشته های کلاژن بعد از چسبیدن مواد قندی، سفت و شکننده می شوند و همین مسأله باعث می شود پوست ظاهری پیر پیدا کند.

خبر خوب آنکه برای اینکه پوست خوبی داشته باشید لازم نیست مواد قندی را به طور کامل از رژیم غذایی تان حذف کنید، بلکه کافی است دقت داشته باشید قند مصرفی تان از چه منبعی به دست آمده.

بهترین کار این است که قند مصرفی تان را از منابع طبیعی ای مثل میوه ها انتخاب کنید چون میوه ها حاوی فیبر و آب هم هستند که به کاهش سرعت روند هضم و جذب قند در بدن کمک می کنند، مسأله ای که جلوی افزایش ناگهانی و شدید قند خون در اثر تغییرات هورمونی را می گیرد.

به سختی می توان تخمین زد مصرف دقیقاً چه مقدار قند برای کسانی که دچار مشکلات پوستی و التهاب هستند، قابل قبول محسوب می شود

اما طبق توصیه ی انجمن قلب آمریکا، این میزان برای زنان روزانه نباید بیشتر از ۱۰۰ کالری قند باشد
و مردان هم باید روزانه حداکثر ۱۰۰ کالری قند مصرف کنند.

  نظرات (0)

  هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

  نظر خود را اضافه کنید.

  ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
  پیوست ها (0 / 3)
  مکان خود را به اشتراک بگذارید
  0
  به اشتراک بزار