منابع پروتئین غیر گوشتی

منابع پروتئین غیر گوشتی

منابع پروتئین غیر گوشتی

بسیاری از ورزشکاران منابع پروتئین را فقط در گوشت و مرغ میشناسند این درحالی است که بسیاری از مواد خوراکی غیر گوشتی نیز وجود دارند که سرشار از پروتئین هستند:

 

تخم مرغ

هر سفیده تخم مرغ دارای 8 اسید امینه ضروری ،۶.۳ گرم پروتئین ، ویتامین A, E, K, B12و کربوهیدرات کمتر از 1 درصد می باشد که در ساخت ماهیچه نقش اساسی را بر عهده می گیرد، لذا سعی کنید یکی از منابع تغذیه پروتئین خود را تخم مرغ قراردهید.

بیش تر وزن تخم مرغ ها را سفیده آنها تشکیل می دهد و در واقع سفیده تخم مرغ می باشد که به دلیل حجم بالای پروتئین و عدم وجود چربی، مورد نیاز برای ورزشکاران میباشد. اما جالب است بدانید فقط ۱.۶ چربی موجود در زرده تخم مرغ از نوع چربی مضر می باشد و این کلسترول موجود در زده می باشد که موجب می گردد مصرف بیش تر سفیده تخم مرغ در مقابل زرده آن به ورزشکاران توصیه گردد.

شیر

شیریکی از بهترین و غنی ترین منابع کلسیم ، پروتئین و ویتامین های گروه B است که هر کدام به تنهایی از مواد غذایی فوق ضروری و پر اهمیت بدن سازان می باشند،خواص عضله سازی و حجم دهی منابع غذایی موجود در شیر بر هیچ کس پوشیده نیست به طوری که مصرف شیر همراه با تخم مرغ می تواند آمینو اسید کامل بدن را تامین کند. از این رو مصرف آن به شدت به پرورشکاران توصیه می گردد.

هر لیتر شیر حاوی بیست و دو گرم پروتئین کازئین ، شش گرم پروتئین وی و 300 میلی گرم کلسیم است که هر دو نوع پروتئین و کلسیم برای بدنسازان مفید و حائز اهمیت است.

سویا

سویا بهترین و کامل ترین پروتئین غیر حیوانی موجود می باشد که مصرف آن مردان و زنان الی خصوص بدنسازان حرفه ای توصیه میگردد تا موجب افزایش هورمون رشد و کمک به ماهیچه سازی شود . این ماده غذایی شامل کلیه آمینو اسیدهای ضروری بدن می باشد می تواند علاوه بر حفظ سلامت بدن شما به رشد عضلات و ریکاوری آنها کمک کند..پروتئین موجود در این ماده غذایی مناسب گیاه خواران با پروتئین موجود در شیر ، تخم مرغ و گوشت برابری میکند.

آجیل

انواع آجیل از جمله بادام ، پسته ، فندق و ... منابعی غنی پروتئین می باشند و البته شامل چربی ولی چربی آنها از نوع چربی اشباع نشده است که برای بدن مفید می باشد و باعث انسداد رگ‌های خونی نمی شود و یکی از اجزاء اصلی یک رژیم غذایی سالم محسوب می‌شود.یک الی دو مشت از اجیل در طی روز یک میان وعده سالم و سرشار از انرژی و پروتئین برای شما می باشد.

کشک

کشک حاوی کلسیم ، پروتئین ، آهن ، ویتامین B ، نمک و مقدار کمی چربی میباشد.لازم است بدانید هر 30 گرم کشک حاوی 300 میلی گرم کلسیم می باشد و همچنین کشک خشک معمولاً بین ۵۵ تا ۷۵ درصد پروتئین دارد و این در حالی میباشد که هیچ ماده غذایی به این میزان پروتئین ندارد.

 

  برچسب ها: تغذیه مناسب بدنسازی

  نظرات (2)

  1. رویا

  خیل ممنونم از مطالب مفید سایتتون

    پیوست ها
   
  1. وحید

  مرسی از سایت پربار و جالبتون ، من این سایتو به خیلی از شاگردهای باشگاه معرفی کردم ، امیدوارم که موفق و سربلند باشید

    پیوست ها
   
  هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

  نظر خود را اضافه کنید.

  ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
  پیوست ها (0 / 3)
  مکان خود را به اشتراک بگذارید
  0
  به اشتراک بزار