جلوگیری از عضله سوزی

جلوگیری از عضله سوزی

جلوگیری از عضله سوزی

هدف اصلی بدنسازان و پرورشکاران چربی سوزی در کنار عدم عضله سوزی است یعنی در کنار حفظ  و حتی افزایش توده عضلانی از میزان چربی بدن بکاهند ، میسر کردن این هدف کار دشواری میباشد که وابستگی شدیدی به رژیم غذایی و تغذیه شما دارد ما در این مطلب مواردی را که با عث عضله سوزی میگردد به شما معرفی میکنیم تا بتوانید با جلوگیری از این عوامل روند بدنسازی خود را به شکل بهتری پیش ببرید.

بیش از حد کالری کم نکنید

اشتباهی که اغلب بدنسازان انجام میدند کاهش بی رویه کالری وردی به بدن است ، در نظر داشته باشید بدن یک فرد عادی برای انجام حداقل فعالیت های روزانه به 1100 کالری نیازمند است، چنانچه شما کالری مورد نیاز را به بدنتان نرسانید بدن فورا به سراغ منابع گلیکوژن می رود و در صورت کمبود پروتئین، شروع به سوزاندن منبع انرژی در عضله ها می کند.

 وقتی به اندازه کافی کالری دریافت نکنید، بدن انرژی مورد نیاز خود را از کربوهیدرات‌های ذخیره شده، چربی‌های ذخیره شده و پروتئین موجود در عضلات دریافت می‌کند. اینکه دقیقا باید چه مقدار کالری برای از بین نرفتن عضلات استفاده کنید بستگی به وزنتان دارد، اما هیچکس نباید هرگز برنامه‌ای کمتر از ۱۰۰۰ کالری را اجرا کند.

تمرین هوازی بیش از اندازه

عمده افرادی که برای کاهش وزن رژیم می‌گیرند قربانی کمبود کالری زیاد و هم‌چنین زیاده‌روی در تمرینات هوازی می‌شوند. بین انجام تمرین کافی هوازی و انجام بیش از حد آن یک خط تفکیک مشخص وجود دارد. مشکل اصلی خیلی از بدنسازان در چربی‌سوزی این است که هم در کاهش دادن کالری مصرفی افراط می‌کنند و هم در تمرین هوازی افراط می‌کنند.

بدن برای یک ورزش هوازی با شدت متوسط مانند یک ساعت پیاده روی بیشتر از ذخایر چربی استفاده می‌کند اما اگر از برنامه‌ای کم کالری استفاده کنید چنین ورزشی می‌تواند عضلات را نیز وارد چرخه سوزانده شدن کند و حجم عضلانی بدن شما را پایین بیاورد .

ورزش با شکم خالی

زمانیکه ورزش می کنید عضلات بدن شما فعال می شوند پس این عضلات نیاز به یک منبع ثابت انرژی دارند. این انرژی توسط آدنوزین تری فسفات (ATP ) فراهم می شود و منبع اصلی ATP گلوکز است که بطور کلی از کربوهیدرات ها بدست می آید.مشکلی که در ورزش کردن با شکم خالی وجود دارد این است که به جای کربوهیدرات پروتئین مورد استفاده برای تولید ATP از ماهیچه ها گرفته می شود که این امر منجر به از دست دادن توده عضلانی می شود و به هیچ وجه نمی توانید مانع این امر شوید که از پروتئین در غیبت کربوهیدرات استفاده نشود پس مسلما نمی توانید بدنتان را طوری تنظیم کنید که صرفا چربی بسوزاند.

عدم دریافت پروتئین به میزان کافی

سوخت اصلی و غذای عضلات پروتئین است ، زمانی که در بدن شما پروتئین کافی برای عضله سازی وجود دارد ورزش و تمرینات شما با دریافت سوخت تامین شده به سمت عضله سازی پیش میرود اما چنانچه شما پروتئین به میزان کافی به عضلات تزریق نکنید و سپس شروع به فعالیت نمایید بدن انرژی برای تولید عضله ندارد و شما فقط با ورزش به تحلیل وزن بدن و عضله سوزی می پردازید.

پروتئین کامل موجود در غذا‌هایی مانند تخم مرغ، گوشت مرغ، لبنیات و گوشت قرمز تمام ۹ آمینو اسیدی که بدن برای ساخت و حفظ عضلات می‌خواهد را در خود دارند که مصالح کافی برای حفظ و ساخت عضلات هستند، پس سعی کنید حدود 1/3 از کالری دریافتی روزانه خود را به پروتئین ها اختصاص دهید.

 کمبود خواب

خواب و استراحت دو مسئله است که اغلب در بدنسازی نادیده گرفته میشود و ورزشکاران از اهمیت بسیار بالای آن غافل میگردند در حالی که خواب ناکافی میتواند تمام زحمت شما را در باشگاه و رژیم به هدر دهد، اگر نخوابید هورمون هایتان نمی‌توانند عملکرد مناسبی داشته باشند. سطح کلسترول بالا خواهد رفت که احتمال ذخیره شدن کربوهیدرات‌ها به شکل چربی را افزایش می‌دهد.

   

   

  برچسب ها: بدنسازی, تغذیه مناسب بدنسازی

  نظرات (0)

  هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

  نظر خود را اضافه کنید.

  ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
  پیوست ها (0 / 3)
  مکان خود را به اشتراک بگذارید
  0
  به اشتراک بزار