نقش تغذیه مناسب در پرورش اندام

نقش تغذیه مناسب در پرورش اندام

ورزش پرورش اندام همیشه توام با تغذیه مناسب بوده است و تمرین های ورزشی به تنهایی نمی تواند شما را در رسیدن به اندامی زیبا و حرفه ای یاری کنند. لذا اهمیت توجه به این مسئله و رعایت رژیم غذایی مناسب در طی دوره تمرینی بسیار حائز اهمیت می باشد .

بهترین راه برای رسیدن به یک برنامه غذایی مناسب جهت پرورش اندام مشورت با پزشک متخصص تغذیه و یا مربی پرورش اندام حرفه ای می باشد که می تواندد شمارا با توجه به شرایط بدنی و جسمیتان در راه رسیدن به یک رژیم غذایی مناسب یاری کنند.رژیم غذایی باید برای دوره های بلند مدت برنامه ریزی و اجرا شود و قطع کردن رژیم پس از گذشت زمان کوتاهی و یا تغییر آن به صورت خودکار و بدون تجویز مربی و یا پزشک ، شما را از مسیرتان بسیار دور می کند و نمی تواند در پرورش عضله به شما کمک کند. لذا لزوم برنامه غذایی مناسب و بلند مدت را برای زیبا سازیی اندامتان فراموش نکنید.

پروتئین و کربوهیدرات دو نوع گروهی غذایی می باشد که بیشترین اهمیت را در پرورش اندام دارند، اما انچه که از مصرف این دو نوع گروه غذایی مهم تر است ایجاد تعادل بین آنها است. در ادامه به معرفی و نحوه برقراری تعادل بین آنها خواهیم پرداخت.

پروتئین :

پروتئین یک ماده غذایی مورد نیاز بدن می باشد که از واحد های کوچکی به نام آمینه  اسید ساخته شده است .20 نوع امینه اسید وجود دارد که واحد سازنده پروتئین ها می باشند و از راه تغذیه تامین میشوند و یا بدن آنها را تولید میکند. پروتئین  در متابولیزم بدن ، آنیزم ها و هورمون ها ، ایمنی بدن ،تنظیم PH خون و ساختمان بافت بدن نقش بسزایی  دارند و می تواندد باعث عضله سازی و رشد عضلات گردند. از این رو مصرف آن برای ورزشکاران بسیار حائز اهمیت است. پروتئین ها در سه منبع حیوانی ، گیاهی و دریایی وجود دارند:

منابع گیاهی :ماش، عدس، برنج، مکارانی ، لوبیا و سویا

منابع حیوانی : مرغ ، تخم مرغ ،کشک، گوشت قرمز ، شیر و فراورده های لبنی

منابع دریایی :ماهی و میگو

کربوهیدرات :

کربوهیدرات از مواد ضروری بدن  هستند که برای فعالیت های روزانه بدن مورد نیاز می باشند. وظیفه اولیه و اصلی کربوهیدرات تامین انرژی بدن بخصوص مغر و سیستم عصبی مباشد. این مواد به صورت قند خون در بدن ما شکسته می شود و به انرژی تبدیل می گردد.

منابع موجود کربوهیدرات :نان ، برنج ، سیب زمینی ،مکارانی و همچنین میوه ها ،شکر و شیرینی جات ها ، سبزیجات و حبوبات ها شامل مقداری کربوهیدرات های ساده هستند.

تعادل سازی :

پروتئین ها مهم ترین نقش را در تامین امینه اسید لازم برای رشد عضلات شما دارند لذا برای بدنسازان معمولا 2 گرم از پروتئین به ازای هر کیلوگرم از وزنتان پیشنهاد می گردد اما دقت کنید که از کربوهیدرات ها به عنوان پشتیبان پروتئین ها غافل نگردید . این مواد غذایی به شما انرزی می دهد و شما را به سمت تمرین سخت تر و بیش تر سوق می دهد. میزان مصرفی این دو گروه غذایی باید با هم هماهنگ باشد و حذف یا کم کردن یک گروه باعث می شود کارکرد گروه دیگر مورد تاثیر قرار گیرد و شما نتیجه دلخواهتان را از رژیم غذایی نگیرید. 

فراموش نکنید که نیروهای کمکی چون مکمل های غذایی میتواند برنامه غذایی شما را بهبود ببخشند و در رسیدن شما به اهدافتان شما را یاری کنند. این مکمل ها در صورتی که به جا و صحیح مصرف شوند می تواندد تاثیرات بسزایی در تولید و رشد عضلات و همچنین نگهداری آنها نیز بگذراند.

 

 

 

   

  برچسب ها: نکات طلایی پرورش اندام , تغذیه مناسب بدنسازی

  نظرات (2)

  1. mina

  همون قدر که تمرین مهمه تغذیه هم مهمه اما متاسفانه بیشتر ورزشکارا نادیده میگیرنش

    پیوست ها
   
  1. مهرداد زورفنش

  واقعااا نمیشه جلو شکم گرفت من تمرینمو میتونم دوبرابر کنم اما از خوردنم نمیتونم کم کنم
  کاش میشد ی جوری اشتهارو کاهش بدیم

    پیوست ها
   
  هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

  نظر خود را اضافه کنید.

  ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
  پیوست ها (0 / 3)
  مکان خود را به اشتراک بگذارید
  0
  به اشتراک بزار