پروتئین و نقش آن در پرورش اندام

پروتئین و نقش آن در پرورش اندام

پروتئین یک جزء اصلی در رژیم غذایی می باشد که مصرف آن برای حیات و سلامت انسان ها بسیار حائز اهمیت است. پروتئین یک درشت ملکولی از مواد آلی می باشد که واحد های کوچک تری به نام اسید آمینه ساخته شده است، در واقع گردهمایی این واحد های کوچک در اشکال مختلف انواع پروتئین ها را به وجود می آورد که ترتیب این اسید های امینه توسط ژن مشخص می گردد.


20 نوع اسید آمینه متفاوت در حال حاضر شناسایی شده است که به مدل های متفاوت و تعداد متغیر کنار هم قرار می گیرند و تشکیل پروتئین ها را می دهند در واقع میلیون ها پروتئین وجود دارد که هر کدام ممکن است از گردهمایی تعدادی از اسید های امینه تشکیل شود و لزوما همه 20 نوع اسیدهای امینه در همه ی پروتئین ها وجود ندارد.
تعدادی از پروتئین های مورد نیاز بدن توسط نوع تغذیه ما جذب می گردد و در واقع این ما هستیم که با یک رژیم غذایی مناسب انواع مختلف پروتئین های ضروری بدن را برای آن تامین میکنیم و البته تعدادی پروتئین نیز هستند که از اسیدهای امینه جذب شده از پروتئین های غذایی توسط خود سیستم بدن ما تولید و مصرف می گردد.
نقش پروتئین در بدن
پروتئین ها از ضروری ترین مواد مورد نیاز بدن است که وظایف گوناگون و مهمی را بر عهده دارد و در کوچک ترین عضو بدن یعنی سلول ها تا پیچیده ترین اعضا بدن چون سیستم عصبی نقش دارد از وظایف این مواد غذایی ضروری در بدن میتوان به موارد زیر اشاره کرد:
1-مواد مغذی سلول های زنده بدن
2-تامین انرژی مورد نیاز بدن برای فعالیت های روزانه
3-رشد و نگهداری بافت ها و عضلات بدن
4-ماده خنثی کننده خون از نظر اسیدی و قلیایی
5-ساخت آنتی بادی ها برای سیستم ایمنی و حفاظتی بدن
6-ایفای نقش در ساخت آنزیم ها و هورمون های مورد نیاز بدن
7-نقش مهم در ترمیم بافت های آسب دیده بدن
8-حفظ تعادل فشار اسمزی
9-نقش حیاتی در حمل مواد غذایی
منابع پروتئین
پروتئین از دو منبع حیوانی و گیاهی قابل تامین هستند منابع حیوانی که شامل همه اسید های آمینه ضروری بدن هستند مانند گوشت ، شیر و لبنیات ها ، ماهی ، مرغ و تخم مرغ.
پروتئین های گیاهی همانند موادی چون عدس ، لوبیا و همه ی حبوبات ، سویا و فراورده های آن همچون شیر سویا و اجیل که شامل همه ی اسید های امینه ضروری بدن نمیشوند.
نقش پروتئین در بدنسازی
1-بر اساس آنچه که در بالا گفتیم مشخص گردید پروتئین نقش مهمی در بدن دارد و کمبود آن عوارض بسیار شدیدی در پی دارد . مهم ترین نقش پروتئین ها در بدن حفظ بافت ها می باشدو سپس تولید آنها ، آز آنجا که بدن سازان و علاقه مندان به پرورش اندام در پی آن هستند که عضلانی را بدن خود را تقویت و حفظ کنند باید به آنها گوش زد کنیم که انجام فعالیت های ورزشی سنگین در طی روز موجب مصرف انرژی بیشتر در بدن می گردد که در نتیجه مصرف پروتئین نیز بالا می رود و در صورت کمبود آن بدن شروع به تجزیه پروتئین های موجود در بافت ها میکند که خود باعث تحلیل رفتن عضلات ساخته شده می گردد و هرچه ما به ورزش ادامه دهیم نه تنها حجم عضلات بیشتری بدست نمی اوریم چرا که پروتئینی برای ساخت آن وجود ندارد بلکه عضلات ساخته شده پیشین خود را نیز از دست خواهیم داد.

2-مهمترین عامل سازننده هورمون رشد در بدن پروتئین ها هستند لذا کمبود پروتئین در بدن کمبود هورمون رشد را درپی دارد که لازمه رشد و حجیم شدن عضلات بدن است

3-حمل مواد غذایی در بدن بر عهده پروتئین ها نیز هست و کمبودآن کمبود غذایی عضلات را در پی دارد و در واقع سوخت مورد نیاز به بدن اتقال پیدا نمیکند تا انرژی لازم جهت انجام تمرین های ورزشی و عضله سازی پدید آید.


لذا مصرف مقدار کافی پروتئین برای ورزشکاران پرورش اندام بسیار حائز اهمیت است و به آنها توصیه می گردد این پروتئین را ابتدا از مواد غذایی طبیعی و سپس از مکمل های غذایی موجود تامین کنند.

 

 

 

 

  برچسب ها: نکات طلایی پرورش اندام , تغذیه مناسب بدنسازی

  نظرات (0)

  هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

  نظر خود را اضافه کنید.

  ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
  پیوست ها (0 / 3)
  مکان خود را به اشتراک بگذارید
  0
  به اشتراک بزار